Na bicyklu, pěšky či poklusem. Výzva Do práce na kole počítá vše

Grafika: Do práce na kole 2021
Pondělí 19. duben 2021, 13:00 – Text: Ivana Pustějovská

Pohyb je zdravý. Otřepaná věta, která ale v dnešní pandemické době nabyla znovu na významu. Musíme se hýbat a každá příležitost je dobrá. Nenechte si proto ujít možnost přihlásit se do 11. ročníku květnové výzvy Do práce na kole, kterou pořádá spolek AutoMat.

Bezmotorová doprava dostává v době pandemie nový smysl a firmy mohou akci využít jako bezpečný teambuilding. Pořadatelé připomínají, že letošní výzva je ideální i pro ty zaměstnance, kteří poslední měsíce pracují z domu. Pohyb je základ, a tak se počítá nejen s jízdou na kole a jiných bezmotorových pomocnících (ať už jsou to brusle, koloběžky nebo cokoli jiného), ale i s tolik potřebnou chůzí nebo během. Takže ani home office není v tomto roce na překážku, právě naopak. Loni se do výzvy zapojilo 16 tisíc účastníků. „Loňského ročníku se zúčastnily na tři desítky zaměstnanců ze všech fakult Univerzity Palackého. Budeme rádi, pokud se ještě více zájemců z univerzity zapojí a přihlásí se tak k aktivnímu pohybu. Připravujeme pro Olomouc i doprovodný program včetně oblíbené cyklojízdy. Vše budeme ještě upřesňovat na základě aktuální situace,“ říká Zuzana Novotná z organizačního týmu. Informace, které se týkají olomoucké části, najdete i na facebooku Do práce na kole Olomouc.

K akci Do práce na kole každoročně patří i účastnické tričko v originálním designu. Ten letošní vytvořila výtvarnice a komiksová autorka Toy Box, která je nominovaná na cenu Czech Grand Design. „Můj návrh představuje dívku, možná mladou ženu, která právě opustila město a jede do přírody. Možná je večer, možná ráno a ona za sebou nechává všechny cihlové zdi, muffinky, lattéčka s kamarádkami a papíry velkoměsta. Vychází měsíc a kolem je krajina – krásná a tajuplná,“ popisuje Toy Box.

„Chtěli jsme, aby hlavní postavou letošního vizuálu byla žena. Jako symbol křehkosti cyklistů a cyklistek v provozu, ale taky jako silná osobnost, která jde trochu proti proudu,“ dodává hlavní koordinátor Do práce na kole Honza Haruda. Výzvy se pravidelně účastní více než 50 procent žen a spolek AutoMat se dlouhodobě věnuje i tématu bezpečnosti a strachu na kole v provozu, které ženy podle průzkumů trápí více než muže.

K příjemnějšímu zapisování cest, a tedy i sběru následně anonymizovaných dat, bude od letoška sloužit i vlastní aplikace od firmy Ackee.

Soutěž hodnotí pravidelnost bezmotorového pohybu a na týmy o 2–5 členech čekají i zajímavé ceny. Výkonnostní kategorie AutoMat oceňuje jen symbolicky, ale žebříčky překonaných kilometrů jsou podle pořadatelů oblíbeným nástrojem přátelského zápolení. Zaměstnavatelé mohou soutěžit také o titul Cyklozaměstnavatel roku. Registrovat se můžete zde, nejpozději do 30. dubna.