Olomoucká muzejní noc přilákala na fakultu stovky návštěvníků

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Středa 24. květen 2023, 10:00 – Text: Šárka Chovancová

Komentované prohlídky pracovišť a laboratoří, exkurze v botanickém skleníku, prohlídka herbářů, interaktivní galerie optických experimentů, mořské akvárium a další zajímavý program nabídla návštěvníkům přírodovědecká fakulta v rámci Olomoucké muzejní noci. Příležitost si nenechalo ujít několik stovek návštěvníků včetně rodin s dětmi.

„Prohlédli jsme si zrekonstruovaný Červený kostel, Zdíkův palác a také přírodovědeckou fakultu. Nejvíce se nám tady líbil výhled na Olomouc z vaší terasy. Děti pak zaujala soutěž ve druhém patře, kde musely poznávat noční kontinenty a ukázky pokusů,“ svěřila se Jana Doleželová z Olomouce, která přišla s celou rodinou.

Své znalosti si návštěvníci mohli rozšířit hlavně v oblasti přírodních věd. Mezi 18:00 a 21:00 byly připraveny komentované prohlídky kateder včetně laboratoří, sbírek či skleníků. Katedra zoologie dala návštěvníkům možnost nahlédnout do svých sbírek preparátů místních druhů ptáků i ryb, lebek savců, exotického hmyzu, korálů či měkkýšů. „Na katedře geologie byly zpřístupněny sbírky v prostorách katedry a vybraných učeben. Zájemci si tak mohli prohlédnout horniny pod mikroskopy nebo zjistit, které minerály v horninách mají pod UV lampou luminiscenci a proč tomu tak je. Zároveň byly připraveny i kvízy pro nejmenší návštěvníky v podobě poznávání hornin a minerálů a testování vlastností hornin,“ uvedla Zuzana Lenďáková z katedry geologie. „Bylo velmi zajímavé, jaký zájem měla veřejnost o náš obor. Mile nás překvapila spousta dotazů ze strany návštěvníků," doplnil Kamil Kropáč ze stejné katedry.

Olomoucká muzejní noc na přírodovědecké fakultě nabídla také výstavu nazvanou Kriticky ohrožené jevy v našich nářečích, program zaměřený na planetu Zemi a její noční podobu, optickou galerii s 3D hologramy, obrazy vytvořené difrakčními mřížkami a optickými klamy, vesmírnou galerii, prohlídku Ekozookoutku, botanického skleníku či prohlídku herbářů.

„Muzejní noc v herbáři a sklenících katedry botaniky se letos již podruhé velmi vydařila.  Zavítali k nám rodiny s dětmi, senioři i naši studenti se svými přáteli. Pro nás je to jedinečná možnost, jak dát nahlédnout široké veřejnosti (jindy se k nám dostanou pouze exkurze ze základních a středních škol, případně zájemci o studium) přímo do depozitáře herbáře, kde jsme připravili ukázku herbářových položek nově objevených rostlin, rekordních šišek (nejtěžší, nejdelší a nejmenší šiška na světě), exotických plodů z tropických deštných pralesů nebo i představení metody pěstování rostlin in vitro (ve zkumavce = technik explantátových kultur). Přiblížili jsme návštěvníkům velikost, obsah a význam našeho herbáře. Ve sklenících měli naši hosté možnost prohlédnout si zajímavé exotické rostliny, kolekci sukulentů a masožravek. Kromě pěkných zážitků a zajímavých informací si malý i velcí návštěvníci odnesli domů rostliny k pěstování,“ doplnila Martina Oulehlová z katedry botaniky.

Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který se koná v celé České republice. Poprvé se uskutečnil v roce 2004 a od té doby každoročně přináší návštěvníkům možnost prohlédnout si muzea, galerie a podobné instituce v trochu jiném světle.