Běh s klokanem již podvanácté propojí sport, zábavu i vzdělání

Zdroj: www.behsklokanem.cz
Středa 20. září 2017, 11:00 – Text: Martina Šaradínová

Možnost sportovního vyžití i přírodovědného poznávání nabídnou i letos zájemcům pořadatelé krosového závodu pro děti a dospělé Běh s klokanem. Jeho již dvanáctý ročník se uskuteční v sobotu 23. září v Olomouci – Hejčíně. Velcí a především malí závodníci se mohou v doprovodném programu nově těšit na cvičnou horolezeckou stěnu či jízdu na kolečkových lyžích.

„Cílem je, aby si rodiče a jejich ratolesti užili zábavu i sport pohromadě. Závodníci změří své síly v několika kategoriích, v závislosti na věku a pohlaví. Například nejmenší děti dokáží svoji zdatnost na trase dlouhé šedesát metrů. Běh je také součástí Běžeckého poháru dětí a mládeže Olomouckého kraje a Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, v jehož rámci běží muži devět a ženy sedm kilometrů,“ uvedl jeden ze zakladatelů společensko-sportovní akce a proděkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Josef Molnár. Prezence se uskuteční od 8:30 v hospodě U Travise, závody dětí odstartují u Mlýnského potoka v 10:00 a první dospělí vyběhnou ve 13:00.

Kromě samotného závodu bude připraven i bohatý doprovodný program. Jelikož smyslem akce je od samého počátku také propagace matematiky, nebudou v něm chybět hlavolamy a zábavné kvízy. K tradičnímu skákání v pytlích a loni poprvé vyzkoušené klokaní stezce letos přibydou nové atrakce. Zájemci si budou moci pod vedením trenéra zkusit kolečkové lyže nebo šplhat na horolezecké stěně. Lákadlem může být i dětská tombola, o hudební doprovod se již tradičně postará Kapela 3+n.

První ročník běhu se uskutečnil v roce 2006 s cílem propagovat matematiku a pohyb. Tehdy se ho zúčastnily jen děti, které absolvovaly trojboj – matematické úkoly, běh a skákání v pytli. S rostoucím počtem závodníků se program upravil a do popředí zájmu se dostal běžecký závod.

Běh s Klokanem navazuje na mezinárodní soutěž Matematický klokan. Ta je inspirována podobnou soutěží v Austrálii a od roku 1991 se postupně přes Evropu šíří do všech kontinentů. Dnes se této soutěže účastní šest milionů soutěžících v 60 zemích čtyř kontinentů, které se sdružují v asociaci Klokan bez hranic s koordinačním sídlem v Paříži. Pořadatelem Klokana v České republice je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky Pedagogické fakulty a Katedrou algebry a geometrie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.