Botanická zahrada přírodovědecké fakulty se zapojila do akce Víkend otevřených zahrad

Foto: Šárka Chovancová
pondělí 11. červen 2018, 14:30 – Text: Šárka Chovancová

Několik desítek lidí zavítalo v sobotu a neděli do botanické zahrady přírodovědecké fakulty, která se zapojila do devátého ročníku Víkendu otevřených zahrad. Návštěvníci si mohli prohlédnout rozmanité druhy rostlin a zároveň získat cenné rady.

„U nás v botanické zahradě teď kvetou například orchideje kruštíky bahenní, na břidlicové skalce jsou vidět skalničky z Balkánského poloostrova a Kavkazu, kterým současná tepla prospívají, nebo dnes vzácné polní plevele jako koukol polní, kravinec španělský a prorostlík okrouhlolistý," uvedl zahradník Vladimír Všetička.

Lidé si mohli také prohlédnout hmyzí hotel, který v botanické zahradě funguje už několik let. Je bohatě obsazen samotářskými včelami. „Líhne se zde drvodělka, naše největší samotářská včela. Vzhledem k tomu, že ubývá včel medonosných jsme rádi, že nám tito opylovači pomáhají," podotkl Všetička. Děti i dospělí s radostí pozorovali mláďata kachny divoké na vodních plochách botanické zahrady.

Letos se botanická zahrada při akci Víkend otevřených zahrad zaměřila na poradenskou činnost. Návštěvníci mohli využít rad a mnohaletých zkušeností pana Všetičky s pěstováním okrasných i užitkových rostlin. V současné době se v botanické zahradě přírodovědecké fakulty nachází kolem 1 500 domácích i cizokrajných rostlin.

Myšlenka Víkendu otevřených zahrad vznikla v Londýně v roce 1998. Cílem události bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. I v Česku se Víkend otevřených zahrad těší vzrůstající oblibě. Letos své brány otevřelo celkem 194 zahrad a parků.