Botanická zahrada vystavuje různé druhy dýní, k vidění jsou i velmi staré odrůdy

Botanická zahrada PřF
Foto: Václav Dvořák
čtvrtek 4. říjen 2018, 11:53 – Text: Šárka Chovancová

Jednou z akcí, kterou na podzim pro své návštěvníky připravila botanická zahrada přírodovědecké fakulty, je velmi zajímavá výstava dýní. Od 4. do 12. října jsou ve venkovních prostorách k vidění rozmanité druhy jedlých dýní i velmi staré odrůdy původem z Itálie. Přehlídka je doplněna o příbuzné plodiny z čeledi tykvovitých jako jsou melouny, lufy a lagenárie, které zdobí sbírky botanické zahrady.

„Tykve neboli dýně jsou jedním ze symbolů podzimu. Zdobí nejen zahrady, ale jsou i součástí našich jídelníčků. Tykvovité rostliny lidstvo provází tisíce let a patří mezi první domestikované rostliny na světě. Jsem rád, že je i touto formou můžeme představit návštěvníkům zahrady," řekl vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.

Výstava dýní v Botanické zahradě vznikla ve spolupráci s oddělením Genetických zdrojů zelenin a speciálních plodin VÚRV v Olomouci. Od 4. do 7. října je výstava přístupná návštěvníkům podzimní etapy výstavy Flora Olomouc s platnou vstupenkou. Od 8. do 12. října pak bude vstup volný pro širokou veřejnost v rámci otevírací doby zahrady od 8:00 do 16:00. Podrobné informace najdete na facebookových nebo webových stránkách botanické zahrady (garden.upol.cz).