Cenu za nejlepší diplomku získala studentka biologie

Dnes už absolventka přírodovědecké fakulty Veronika Petřeková získala ocenění za nejlepší diplomku.
Foto: Barbora Mieslerová
Pátek 31. březen 2017, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Studentskou soutěž Akademie věd ČR o nejlepší diplomovou práci za rok 2016 vyhrála v kategorii Vědy o živé přírodě Veronika Petřeková z přírodovědecké fakulty. Někdejší studentka biologie a fyziky, která již působí jako středoškolská profesorka na kojetínském gymnáziu, zaujala porotu prací Přehled zástupců padlí (Erysiphales) na území České republiky. Vítěznou diplomku do jednoho roku vydá knižně Nakladatelství Academia.

Diplomová práce vznikla na katedře botaniky pod vedením Barbory Mieslerové a promítá se v ní téměř dvacetileté výzkumné úsilí celého týmu oddělení fytopatologie v čele s profesorem Alešem Lebedou. Studentka sestavila přehledný miniatlas běžně se vyskytujících druhů řádu Erysiphales (padlí) na území České republiky. Jedná se o parazity cévnatých rostlin, jejichž počet se ve světě odhaduje přes 800 druhů. Houbové onemocnění rostlin, jež způsobují, se vyznačují naprosto nezaměnitelnými příznaky, jakým je hustý pokryv bílým práškovým povlakem na napadených rostlinných orgánech, nejčastěji listech.

„Prvenství v soutěži si vážím už jen proto, že se dlouholetá práce a hodiny prosezené u mikroskopu, počítače, tužky a papíru zúročily. Ocenění mi dělá radost také z toho důvodu, že reflektuje vznik diplomové práce na téma, které neobohatí jen případné akademiky, ale i laickou veřejnost. Mezi lidmi je spousta zahrádkářů, kteří s padlím mají problémy. Práce se nyní bude upravovat do finální podoby pro vydání. Pro mě to momentálně znamená spoustu úkolů navíc, ale ta finální publikace za to určitě stojí,“ uvedla Petřeková, která vyzdvihla dlouholetou spolupráci se svojí školitelkou.

„Miniatlas vznikl na základě sběru vzorků napadených rostlin na území České republiky. Obsahuje popis morfologických struktur daného patogenu, jeho hostitelský okruh, příznaky napadení, ale i veškerou fotodokumentaci ať už makroskopických znaků nebo mikroskopických struktur doplněnou perokresbami rozmnožovacích útvarů či jiných struktur. Jedná se o ve své oblasti ojedinělé dílo, které má potenciál sloužit jak zapáleným biologům, tak rostlinolékařům,“ popsala práci Mieslerová.

Soutěž o nejlepší diplomové práce se konala popáté. Cílem je dát možnost mladým, ještě neobjeveným autorům vydat svou magisterskou práci pod hlavičkou předního českého nakladatelství a pro čtenáře objevit nový talent české vědy. Celkem se klání ve třech kategoriích zúčastnilo 40 prací.