ITALY - Training and Funding for MSCA Postdoctoral Fellowships Applications @ UNIMC

Illustration photo: Freddie Marriage, Unsplash.com
Středa 7. duben 2021, 12:08 – Text: -sp-

Announcement for expressions of interest  - University of Macerata, Italy

Are you interested in becoming a Marie Curie Postdoc Fellow and work on your own research project? Are you willing to have the University of Macerata as your host institution, or return host institution?

Then you should apply for a Marie Sklodowska-Curie Postdoctoral Fellowship, aimed at promoting excellent research across borders.

The University of Macerata will award a training and support package to 25 very talented researchers who want to apply to the European MSCA Postdoctoral Fellowships call with a research project involving the University of Macerata as host institution (European Fellowships) or return host institution (Global Fellowships).

The package includes:

• Access to the MSCA@UNIMC 2021 Masterclass (to be held on line from 7th to 11th June 2021) for training on how to write a successful MSCA proposal, held by MSCA experts;
  • Meetings with Marie Curie Supervisor at UNIMC, in order to better define the content of the MSCA proposal;
  • A dedicated mentorship and coaching service provided by the UNIMC Grant Office on elaboration of project proposal;
  • A dedicated funding to cover the costs related to a professional proof-reading service of project proposal.

Send your application by 14th May 2021

All the information at https://www.unimc.it/en/research-bck/msca-postdoctoral-fellowships-unimc-2021