Jan Pirk: Při operaci se nesmíte bát, ale ke každé musíte mít respekt

První hostem 13. ročníku Současné chemie byl kardiochirurg Jan Pirk.
Foto: Martina Šaradínová
čtvrtek 1. březen 2018, 8:20 – Text: Martina Šaradínová

Svoji cestu k medicíně a život s kardiochirurgií popsal ve středu na přírodovědecké fakultě přední český lékař a přednosta pražského IKEM Jan Pirk. Účastníci úvodní přednášky letošního kurzu Současná chemie se ale dozvěděli například i o jeho snu být námořním důstojníkem, proč preferuje motýlka před kravatou nebo proč rád jezdí na Moravu.

Lékařské povolání se v rodině dědilo z generace na generaci. Lékařem byl jeho pradědeček, dědeček i otec. "Tatínek mě k medicíně nijak nenutil a mým velkým snem ještě možná půl roku před maturitou bylo stát se námořním důstojníkem. Nakonec jsem si to ale nechal vymluvit. Když jsem pak začal studovat medicínu, chtěl jsem být kardiolog jako můj tatínek," prozradil renomovaný lékař, který má na svém kontě mimo jiné 276 transplantací srdce.

Skutečnost, že nakonec skončil u kardiochirurgie, do určité míry ovlivnilo jeho působení na chirurgii v nymburské nemocnici, kam nastoupil hned po studiích. "Tamní primář mi řekl, že jakmile si jednou říznu, už toto nenechám. A měl pravdu," potvrdil s úsměvem Pirk.

Do IKEM nastoupil v roce 1974 a prošel tam všemi pozicemi od vědeckého aspiranta až po současný post přednosty Kardiocentra. I dnes operuje zhruba 200krát ročně. Jen v letech 1995 až 2016 provedl 5252 operací. Například operace pro ischemickou chorobu srdeční, operace chlopní, hrudní aorty, kombinované operace, transplantace srdce a mnohé další zákroky. "Operace musí být rutina, nesmíte se při ní bát. Ke každé ale musíte přistupovat s respektem," zdůraznil.

Kardiochirurg musí mír fyzičku a být manuálně zručný

Ačkoliv láska ke kardiochirurgii byla u vzácného hosta více než patrná, podle něj není v medicíně žádný obor královnou a žádný popelkou. "V každém se dá provádět krásná práce, pokud ji děláte s láskou a zápalem. Každý obor ale vyžaduje specifické vlastnosti. Pro kardiochirurgii musíte mít dobrou fyzickou zdatnost, být manuálně zručný, precizní a pečlivý. Je nutné se umět rychle rozhodnout a u operatéra je důležité, aby měl smysl pro vedení týmu," popsal nezbytné předpoklady Pirk.

Kurz Současná chemie pořádá letos stejně jako v uplynulých 12 letech (nejen) pro studenty laureát národní ceny Česká hlava Pavel Hobza z katedry fyzikální chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů. "Jsem rád, že všichni, které jsem letos oslovil, přijali mé pozvání v Olomouci přednášet. Současná chemie už má patrně dobrý zvuk. Panu profesoru Pirkovi jsem slíbil, že bude hovořit před plnou aulou a že se bude sedět i na schodech. To se splnilo a chtěl bych vám za to všem poděkovat," uvedl profesor Hobza.

Morava je nejlepší

První host letošního cyklu potvrdil, že přijel rád a kvůli vystoupení na přírodovědecké fakultě dokonce přesunul pracovní povinnosti v zahraničí. "Rád jezdím mezi mladé lidi. Pokud jde o Olomouc, tak zde každý rok absolvuji půlmaraton a pochází odtud i moje snacha. Takže k tomuto městu mám vazbu. A rád mám i Moravu. Na rozdíl od uspěchané Prahy totiž na Moravě netrvá hodina šedesát minut, ale tolik, kolik je potřeba," řekl. Podle očekávání přijel i se svým pověstným motýlkem a posluchačům neopomněl vysvětlit, proč se stal nezbytnou součástí jeho šatníku. "Všichni staří profesoři nosili motýlky, a proto jsem je začal nosit taky. Kravata je totiž pro lékaře nepraktická. Když se nahnete nad pacienta, může ho šimrat," zažertoval.

Smyslem kurzu je ukázat především studentům to, že věda je nádherné dobrodružství. S tím zcela souhlasí i profesor Pirk. "Vědecké práce mám také za sebou, ale když se naplno věnujete klinice, na bádání nezbývá čas. Mnohé myšlenky ale předávám svým studentům, kteří je pak mohou rozvinout v jejich vědeckých pracích. A já samozřejmě musím všechny novinky sledovat, bez toho bych se neobešel," uzavřel Pirk. Jeho noblesní, poutavé a vtipné vyprávění odměnili posluchači ve zcela zaplněné aule závěrečným bouřlivým potleskem. Záznam přednášky bude dostupný na webu pořádající katedry fyzikální chemie.

"Bylo to naprosto úžasné, milé, pan profesor byl neskutečně příjemný. Říkaly jsme si s kamarádkou, že je škoda, že takové nejsou všechny přednášky na fakultě," uvedla Tereza, která studuje experimentální bologii.

Kurz Současná chemie pokračuje 14. března v 15:00 přednáškou českého matematika, pedagoga, bojovníka proti korupci a mecenáše Karla Janečka nazvanou Human 21 - nová epocha lidských dějin. Představí v ní svůj návrh volebního systému, jehož podstatou je takzvaný efekt více hlasů.