Letní škola Badatele nabídla odborný i volnočasový program

Foto: David Král
Pátek 23. srpen 2019, 11:52 – Text: Šárka Chovancová

Ani o letních prázdninách nezůstala přírodovědecká fakulta bez studentů a přivítala středoškoláky se zájmem o přírodní vědy. Letní škola Badatele, která se konala pod záštitou děkana Martina Kubaly, nabídla populárně naučné přednášky, exkurze na špičková pracoviště a bohatý doprovodný program.

„Cílem letní školy bylo zvýšit zájem studentů o přírodní vědy, navázat nové kontakty se studenty podobných zájmů a vyzkoušet si studentský život „nanečisto“ včetně ubytování na kolejích,“ uvedla jedna z organizátorek Ludmila Včelařová.

Program letní školy zahrnoval například přednášky Tomáše Fürsta „Moderní matematika“, Petra Bartáka „Chemie na talíři aneb Střípky z chemie potravin“, Miroslava Peřiny „Věda v Game of Thrones“ či Tomáše Guckého „Vyšetřovací metody v klinické toxikologii“. Studenti rovněž navštívili katedru biofyziky, Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů, Centrum regionu Haná a Laboratoř růstových regulátorů.

Dalším úkolem středoškoláků bylo během týdne navrhnout vynález, vytvořit jeho model a prezentovat výsledek. „Studenti přišli se skutečně zajímavými nápady. Vymysleli čipy pro uchování paměti, stromy zajišťující wifi, fotosyntézu a energii, dále multifunkční kabelku, která dokáže nejen ohřát kávu, ale i připojit a doplnit baterii všech možných elektrických zařízení nebo pero, v jehož nádobce by byly umístěny GMO bakterie produkující inkoust,“ pochvalovala si kreativitu studentů Ludmila Včelařová.

Na Letní škole Badatele nechyběl ani zajímavý doprovodný program. Studenti si zasoutěžili ve hře Riskuj, otestovali svou manuální zručnost při konstruování a štafetovém hodu vlaštovek, zúčastnili se šifrovací hry, komentované prohlídky zoologické zahrady nebo se prošli historickou Olomoucí.