Letní škola fyziky – optiky 2018 zaujala studenty

Studenti letní školy
Foto: Šárka Chovancová
středa 27. červen 2018, 12:00 – Text: Šárka Chovancová

Na přírodovědecké fakultě se od 17. do 21. června uskutečnila první etapa Letní školy fyziky - optiky 2018. Společná laboratoř optiky (SLO) ji připravuje od roku 2013 pro studenty se zájmem o přírodní vědy. Letos se letní školy zúčastnili studenti nejen z Olomouce, ale i z Jevíčka, Jeseníku, Ostravy a Rožnova pod Radhoštěm.

„Studenti měli možnost pohrát si s optikou formou devíti jednoduchých pokusů, které jsme pro ně přichystali. Hravou formou se tak dozvěděli, jak je to s šířením světla, difrakcí a lomem, co je to spektrum či jak se konstruují optické přístroje, mikroskopy a lasery. V rámci doprovodného programu jsme také pozorovali slunce pomocí teleskopu," řekl Jan Soubusta ze SLO. Jak dále dodal, studenti většinou netuší do čeho jdou, ale pak jsou příjemně překvapeni, že se nenudí. Mohou si pohrát s fyzikálními efekty nebo si vyzkoušet, jak funguje vláknová optika.

„Letní školy jsem se zúčastnila proto, že se chci něco zajímavého dozvědět o optice. Myslím, že nám připravili super program, zúčastnili jsme se mnoha experimentů, pozorovali slunce a slyšeli hodně teorie. Doporučuji všem, kdo mají zájem o přírodní vědy, aby letní školu navštívili," uvedla Lucie Nerušilová z Gymnázia Jevíčko.

Druhý stupeň letní školy, který bude probíhat v angličtině, se uskuteční od 27. do 31. srpna. Čeští i zahraniční studenti si budou moci pod vedením zkušených odborníků vyzkoušet vědeckou experimentální práci.