Na 12. kartografickém dni se diskutovalo o 3D vizualizaci

Závěrečnou diskuzi moderoval vedoucí pořádající katedry Vít Voženílek.
Zdroj: KG
úterý 27. únor 2018, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Vizualizace v 3D prostoru byla ústředním tématem 12. kartografického dne, který v pátek na přírodovědecké fakultě pořádala katedra geoinformatiky. Již tradičně se jí zúčastnili odborníci z vysokých škol či veřejné správy, studenti a zástupci komerční sféry z České republiky i ze Slovenska.

Jedním ze základních principů kartografických dnů je mezioborová spolupráce. Tuto myšlenku naplnil i letošní ročník. „3D vizualizace je poměrně nový odborný směr, který se zabývá vizualizací v 3D prostoru. A to v mnoha vědních odvětvích, jako jsou architektura, reklama, počítačové hry, filmový průmysl a podobně. Prostorový charakter těchto dat je zcela jasný, 3D vizualizace pronikla v různých formách i do geoinformatiky a kartografie. Téma tak přímo vybízí k interdisciplinární spolupráci, ke geoinformatickému zpracování a využití prostorových dat, včetně jejich kartografické vizualizace,“ uvedla Zdena Dobešová z pořádající katedry.

V první části programu prezentovali technologická řešení 3D vizualizace zástupci firem Mapy.cz, Melown Technologies SE a ARCDATA Praha. Následně odborníci z Masarykovy univerzity představili výzkum v oblasti vnímání a porozumění 3D vizualizaci a vhodnosti využití této aktuální vizualizace světa pro kartografické úlohy.

„Zajímavá byla i závěrečná beseda všech přednášejících moderovaná vedoucím katedry Vítem Voženílkem, která přinesla úvahy o tom, že rychlý pokrok technologií předbíhá lidské možnosti a zvyklosti vnímaní uživatelů zejména v oblasti 3D,“ doplnila Dobešová.

Hlavním tématem všech kartografických dnů je moderní pojetí tematického mapování v geovědních oborech. V předchozím roce se účastníci věnovali propojení kartografie, geoinformatiky a ekonomie, v minulých letech diskutovali například o územnímu plánování, klimatu, statistice nebo 3D tisku. Katedra geoinformatiky dny pořádá pod záštitou České kartografické společnosti vždy poslední pátek v únoru.