Přírodovědci přiložili ruku k dílu a posekli hmyzí louku

Monika Mazalová a Lenka Kubáčová při sečení hmyzí louky
Foto: archiv PřF
Úterý 20. říjen 2020, 14:27 – Text: Šárka Chovancová

Hmyzí louka za přírodovědeckou fakultou se dočkala podzimní seče. Z fakulty se na ní podíleli Monika Mazalová z katedry ekologie a životního prostředí, Lenka Kubáčová z provozu zeleně a Tomáš Opatrný z katedry optiky.

„Každá hmyzí louka musí být do výšky 15 cm, protože hrozí vyhnití porostu. V letošním roce měla zvláštní režim sečení, protože porost obsahoval letničky, které se nechaly dokvést až do podzimu. V příštím roce nastane běžný režim sečení, což znamená, že na jaře při výšce porostu 20 cm proběhne odplevelovací seč, v létě pak jedna až dvě seče dle potřeby,“ uvedla Lenka Kubáčová.

Hmyzí louka vznikla díky iniciativě přírodovědců, kteří na travnaté ploše za fakultou záměrně vytvořili ojedinělé místo pro hmyzí opylovače. Díky této aktivitě měli živočichové přístup k potravě až do pozdního léta. Při zvelebování prostoru zaměstnanci fakulty použili na 40 druhů kvetoucích rostlin (dvouděložných) a 10 druhů typických trav.