Promocemi končí studentům jedna důležitá životní etapa

Foto: Šárka Chovancová
čtvrtek 27. červen 2019, 8:43 – Text: Šárka Chovancová

Kytice i fotoaparáty v rukou rodinných příslušníků a všudypřítomná přátelská atmosféra provázejí letošní promoce na přírodovědecké fakultě. Slavností slib v aule do čtvrtka složí za přítomnosti svých příbuzných a přátel 391 absolventů.

„Promoce jsou pro mě symbolickým ukončením, taková ta tečka za pětiletým studiem. Byla to sice cesta náročná, ale zároveň moc hezká. I přes spoustu těžkých okamžiků, kterými si studenti procházejí, cítí podporu univerzity a hlavně přátel okolo, což podle mě dělá těch nejhezčích pět let studentského života,“ uvedla Eliška Šertlerová, absolventka oboru Mezinárodní rozvojová studia.

Zatímco v pondělí a úterý dopoledne patřila aula filozofické fakulty absolventům magisterského studia, v úterý odpoledne, ve středu a ve čtvrtek bakalářským promocím. „Paní prorektorka ve své řeči hovořila o tom, že promoce jsou důležitý přechodový rituál z etapy studia do etapy praxe, potažmo dalšího doktorského studia. Jsme hrdi na naše absolventy a budeme jim držet palce, ať v té další životní etapě obstojí,“ řekl krátce po jedné z promocí proděkan přírodovědecké fakulty Karel Hron, který se ujal role promotora.

V pondělí dopoledne promoval i absolvent oboru Geoinformatika Martin Gabryš. „Promoce jsou určitě důležitým aktem, který udává  cestu. Teď je ovšem otázka, kudy se vydat. Jestli má člověk nastoupit do firmy, do státní sféry, nebo jestli má vycestovat do zahraničí či jít dál studovat. Já momentálně ještě úplně nevím jakou cestu zvolit a mám asi měsíc na to, abych se rozhodl,“ dodal Martin Gabryš.

Slovo promoce pochází z latinského promotio, což znamená povýšení. Po zaznění státní hymny děkan představí všechny absolventy rektorovi nebo jeho zástupci a s jeho souhlasem promoce může začít. Promotor přečte slib, který pak absolventi stvrdí položením ruky na univerzitní žezlo se slovy "Slibuji". Celou promoci uzavírá studentská hymna Gaudeamus Igitur.