Španělský odborník David Fuente přednášel o přetváření živých buněk na stroje

Foto: Pixabay.com
úterý 13. listopad 2018, 13:04 – Text: Šárka Chovancová, Jana Slezáková

Nejen o tom, jakým způsobem lze poskytnout biologickým systémům nové a dosud netušené funkce, ale i o aplikacích syntetické biologie ve zdravotnictví a potravinářství byla přednáška "Umělá biologie - přetváření živých buněk na pečlivě konstruované stroje", kterou na přírodovědecké fakultě prezentoval David Fuente, člen španělské Mensy z Valencie.

„V druhé části přednášky byla pozornost věnována nejprestižnější mezinárodní soutěži pro studenty bakalářských a magisterských programů pod názvem IGEM Competition v Bostonu, které se účastní více než tři stovky týmů a přibližně 5 400 lidí," uvedla Jana Slezáková z Kabinetu pedagogické přípravy.

V letošním roce tuto soutěž vyhrál španělský tým, který navrhl plně vybavený bioinženýrský stroj Printeria. „Tento přístroj je schopen modifikovat bakterie za účelem získání hmatatelných fenotypů, ale pracuje jako domácí tiskárna. Stručně řečeno, celý proces klonování je obsažený v jediném zařízení," dodala Jana Slezáková.

Prezentovány byly také úspěšné projekty z dřívějších let (Auxin, Foodwarden) a charakteristika studentského výzkumného projektu IGEM (International genetically engineered machine). V závěru přednášky se diskutovalo o hrozbách spojených s přetvářením živých buněk na konstruované stroje.

Akci pořádal Kabinet pedagogické přípravy za podpory projektu MŠMT Moderní trendy ve vzdělávání v pregraduální přípravě budoucích pedagogických pracovníků na Univerzitě Palackého v Olomouci ve spolupráci s Mensou ČR - Místní skupina Olomouc.