Studenti informatiky získali Klirovo stipendium

Ocenění studenti
foto: Šárka Chovancová
pátek 30. listopad 2018, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Tvrdá práce a píle se vyplácí. Přesvědčili se o tom studenti informatiky přírodovědecké fakulty, kteří získali Klirovo stipendium. Finanční odměnu ve výši deset tisíc korun za rok 2017/2018 obdrželo deset studentů s nejlepšími studijními výsledky napříč všemi bakalářskými a navazujícím magisterskými studijními programy.

Už podruhé na stipendium dosáhla studentka druhého ročníku bakalářského studia Karolína Zemenová. „Vážím si toho, že byly ohodnoceny mé studijní výsledky a jsem ráda, že katedra takovým způsobem motivuje své studenty," uvedla studentka po slavnostním předání. Dalšími oceněnými byli Eliška Foltasová, Daniel Kubinski, Alena Svobodová, Václav Hlavinka, Serhiy Kudryshov, Patrik Szkandera, Martin Mazáč, Jiří Balun a Ondřej Procházka.

„Klirovo stipendium je projevem ocenění a úcty vůči studentům, kterým záleží na dobrém prospěchu. Velmi si cením jejich snahy studovat s co nejlepšími výsledky a doufám, že i oni vnímají toto ocenění jako prestižní," uvedl proděkan pro studijní záležitosti Eduard Bartl.

Na letošním Klirovu stipendiu se podílelo několik sponzorů. Patří mezi ně i společnost Behaim IT Solutions z Olomouce. „Každoročně s hrdostí podporujeme ty nejlepší studenty, vážíme si jejich talentu, zápalu i píle. Mnoho našich nejlepších kolegů jsou právě absolventi informatiky. Přišli k nám s důvěrou a velmi brzy se stali špičkovými odborníky. Rádi bychom ve spolupráci pokračovali, protože věříme, že katedra dává studentům díky špičkovému vzdělání vynikající profesní základ," uvedl ředitel společnosti Jaromír Mazurek.

Stipendium bylo pojmenováno po významném odborníkovi v oblasti počítačových a systémových věd Georgi J. Klirovi, který za svoji vědeckou práci získal několik čestných doktorátů a dalších ocenění, mimo jiné Bolzanovu medaili AV ČR za přínos v matematických vědách. Byl autorem řady vlivných patentů a sedmnácti knih. V letech 2002-2014 několikrát přednášel pro studenty informatických programů na UP v Olomouci a byl členem zkušebních komisí pro obhajoby doktorských prací. Se členy katedry informatiky ho také spojuje několik společně napsaných odborných publikací.