Týden vysokoškolákem na Přírodě se stal zážitkem

Foto: Ota Blahoušek
Pátek 11. říjen 2019, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Udělat si obrázek o životě vysokoškolských studentů, absolvovat vybrané přednášky a semináře z různých přírodovědných oblastí a setkat se s řadou zajímavých vyučujících mohlo osmadvacet středoškolských studentů zapojených do akce Týden vysokoškolákem na Přírodě, kterou letos poprvé uspořádala přírodovědecká fakulta.

„Koncept Týden vysokoškolákem na Přírodě vznikl letos na jaře s cílem posílit aktivity fakulty podporující nábor nových studentů. Tato atraktivní forma, kterou jsme středoškolákům nabídli, obsáhla především začlenění účastníků do vysokoškolské výuky v souladu s jejich oborovými zájmy, ale také seznámení s vybranými pracovišti, fungováním menzy i kolejí. Prostor dostaly i studentské spolky, které byly do programu začleněny. Už podle prvních ohlasů panovala s akcí spokojenost a středoškolákům přinesla spoustu pozitivních zážitků z naší fakulty. Všem, kteří se na akci podíleli, patří velké poděkování,“ uvedla Dagmar Petrželová, která měla Týden vysokoškolákem na Přírodě společně s kolegyněmi z oddělení vnějších a vnitřních vztahů na starosti.

Týden života studenta vysoké školy si vyzkoušeli středoškoláci z Klvaňova gymnázia a střední zdravotnické školy Kyjov i z gymnázií v Hranicích, Šternberku a Uničově. Největší zájem studenti projevili o chemii. „Myslím si, že je skvělé si na týden vyzkoušet, jaké to je studovat na vysoké škole. Tato akce mi ukázala, jak to v Olomouci funguje. Poznal jsem, co všechno lze studovat na této fakultě s přírodovědným zaměřením. Moc se mi tady líbilo,“ řekl Marek Švábík z Kyjova.

Studenti sbírali zkušenosti na mnoha katedrách přírodovědecké fakulty, nechyběla mezi nimi ani katedra botaniky. „Setkání se studenty jsme zahájili společným povídáním, která oblast biologie je nejvíce zajímá a jaký obor by rádi studovali. Dále navštívili praktické cvičení ze systému nižších rostlin a pozorovali trvalé preparáty rozsivek. Na vlastní přání se také zúčastnili odborné přednášky v rámci předmětu Obecná botanika, kde byli seznámeni se stavbou rostlinné buňky se zaměřením na základní rozdíly mezi rostlinnou a živočišnou buňkou, což jim pomůže při přípravě na maturitní zkoušku. Byli se také podívat v botanické zahradě a ve sklenících katedry botaniky. Velký zájem vzbudila sbírka masožravých a tropických rostlin, kde si studenti mohli odnést vlastní exemplář k pěstování,“ zhodnotila návštěvu Martina Oulehlová z katedry botaniky.

Individuální program měl připravený Jakub Strnad z Klvaňova gymnázia a střední zdravotnické školy Kyjov, který se v budoucnu chce věnovat matematice. „Přírodovědecká fakulta mi připravila pestrý program v oborech, které mě zajímaly, tedy v matematice a informatice. Všechny přednášky byly zajímavé, nejvíce mě asi zaujaly Bayesovské metody, které pohlíží na pravděpodobnost trochu jinak než normální statistika nebo matematická analýza pro třetí ročníky.“

Akce Týden vysokoškolákem na Přírodě vznikla z podnětu ředitelů fakultních škol. „Jsem rád, že se její první ročník setkal s takto pozitivní odezvou. Je to pro nás povzbuzení k tomu, aby se z této akce stala tradice, která přispěje svým dílem k motivaci nadaných středoškoláků nastoupit následně ke studiu na olomoucké přírodovědecké fakultě,“ uzavřel proděkan pro vnější vztahy Karel Hron.