Univerzity staví pro Česko Národní kvantovou infrastrukturu s připojením do zahraničí

Foto: ČVUT FJFI
Pátek 20. srpen 2021, 13:07 – Text: Jan Kadeřábek

Českou Národní kvantovou infrastrukturu s napojeními na Německo, Rakousko, Slovensko a Polsko buduje pro Česko konsorcium Cybersecurity hubu z.ú., Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI), Fakulty informatiky Masarykovy univerzity (FI MU), Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a IT4Innovations Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (IT4I VŠB-TUO).

Národní kvantová infrastruktura, vybudovaná díky expertize zmíněných univerzit, propojí především organizace zajišťující kritickou infrastrukturu státu – hned v počátku se počítá s napojením Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva obrany ČR, Správy železnic, obou českých jaderných elektráren, klíčových nemocnic a vybraných dalších institucí.

„Jedná se o zdaleka nejkomplexnější projekt v kvantové komunikaci v ČR a je výrazným vyvrcholením předchozích desítek let výzkumných, vývojových a testovacích aktivit, které byly nebo jsou doposud u nás realizovány. I proto se jej účastní nejprestižnější pracoviště v tomto oboru, která v ČR jsou. Tato pracoviště nejenom rozvíjí špičkový výzkum v oblasti kvantových technologií, ale i vychovávají pro oblast kvantových technologií studenty,“ vysvětluje Vojtěch Petráček, rektor ČVUT v Praze.

„Česko tímto krokem naskakuje do rozjíždějícího se vlaku extrémně zabezpečené kvantové komunikace. Evropská unie si uvědomuje potenciál kvantové komunikace a kvantových technologií, a proto v rámci iniciativy European Quantum Communication Infrastructure (EuroQCI) mohutně investuje do její výstavby,“ říká Jan Bouda z FI MU, který je současně EuroQCI sherpou České republiky.

„Těší mě, že v rámci tohoto významného kroku ČR spojují své síly největší kapacity v oblasti kvantových sítí a kvantové informatiky. Česko může stavět na vysokém renomé základního výzkumu v oblasti kvantových technologií,“ doplňuje Igor Jex, děkan FJFI a jeden z předních světových odborníků kvantové komunikace, který je mimo jiné členem strategického poradního sboru evropského výzkumného konsorcia QuantERA.

EuroQCI je iniciativa Evropské komise a 25 členských států, které podepsaly EuroQCI Declaration. Konečným cílem (po roce 2027) je vytvoření extrémně zabezpečené komunikační sítě založené na kvantové distribuci klíče (QKD) a propojující instituce kritické národní a evropské infrastruktury. Aktuálním úkolem je vybudování testovací sítě, která vznikne propojením několika národních sítí, a následné otestování integrace kvantové distribuce klíče do stávající telekomunikační infrastruktury.

„Kvantové technologie a extrémně zabezpečená kvantová komunikace jsou oblasti, na kterých pracují všechny mocnosti světa a která se přesouvá z vědeckých laboratoří do reálného světa. Už není otázkou, jestli něco takového potřebujeme, ale kdy se to stane normou pro komunikaci,“ vysvětluje Igor Jex.

Budováním kvantové komunikační infrastruktury v České republice dále podnítí zájem o rozvoj výzkumu a vývoje a dále povzbudí vědce, ale i studenty, aby se oblasti kvantové komunikace věnovali. Poptávka po odbornících v této oblasti je už nyní velká a bude dále sílit. Členové konsorcia jsou přesvědčeni, že vybudování páteřní sítě upozorní českou veřejnost na důležitost dynamicky se rozvíjejících kvantových technologií v jejich nejširším spektru, přiláká investory, stimuluje malé technologické firmy a v neposlední řadě posílí příliv mladých studentů do studijních oborů kvantových technologií, které členové konsorcia už několik let, na všech stupních vysokoškolského vzdělávání, nabízejí.