Vzpomínka na profesora Jana Lasovského

Foto: Archiv PřF UP
Středa 25. duben 2018, 16:00 – Text: Šárka Chovancová

Ve věku 75 let zemřel 11. dubna profesor Jan Lasovský, který v letech 1997 až 2003 působil ve funkci děkana Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Jeho zásluhy v oblasti fyzikální chemie byly oceněny v roce 2008 Českou společností chemickou udělením Hanušovy medaile.

Jan Lasovský se narodil v roce 1943 v Prostějově. Absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor Analytická chemie, kde získal titul doktor přírodních věd. V roce 1997 zpracoval dizertační práci a získal vědecký titul CSc. V červnu roku 1990 byl jmenován na nynější Masarykově univerzitě v Brně docentem a v letech 1990 – 2002 působil na katedře anorganické a fyzikální chemie jako docent fyzikální chemie. V roce 2000 byl jmenován profesorem fyzikální chemie a působil na katedře anorganické a fyzikální chemie jako profesor, od roku 2003 se stal vedoucím katedry fyzikální chemie, kde setrval až do roku 2009.

Profesor Lasovský se podstatně zasloužil o rozvoj fyzikální chemie, zejména v oblasti chemie povrchově aktivních látek, micelární katalýzy, elektrochemie a reaktivity excitovaných stavů. Byl autorem 14 patentů a 45 vědeckých publikací. Dále publikoval v prestižních časopisech a pro studenty zpracoval skripta včetně reedicí. Byl autorem desítky sborníků domácích i mezinárodních konferencí a 16 výzkumných zpráv v rámci své vědecké činnosti. Za dlouhodobé a vynikající působení v oblasti vysokoškolského vzdělání obdržel v roce 2009 Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy I. stupně.

Od roku 1991 až do roku 2009 byl členem Vědecké rady Přírodovědecké fakulty UP, v letech 2000 – 2009 působil jako člen Vědecké rady FT ČVUT ve Zlíně. Byl členem oborových rad se zaměřením na fyzikální chemii, anorganickou chemii a biofyziku a v letech 1994 – 1997 proděkanem pro vědeckobadatelskou činnost Přírodovědecké fakulty UP.

V roce 2009 byla Janu Lasovskému v oblasti fyzikální chemie uznána zvláštní práva emeritního profesora, která od roku 2004 přiznává rektor Univerzity Palackého vybraným významným vědcům odcházejícím do důchodu.

V roce 2014 obdržel Cenu města Prostějova za celoživotní aktivní práci v pedagogické, vědecké a publikační činnosti a za šíření dobrého jména Prostějova.