Ze soutěže Mapa roku 2016 na univerzitu zamířila dvě ocenění

Ocenění převzala i ředitelka Vydavatelství UP Hana Dziková (třetí zleva).
Zdroj: Katedra geoinformatiky
Úterý 30. květen 2017, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Dvě ocenění putovala z letošního vyhlašování soutěže Mapa roku na Univerzitu Palackého. Zvláštní ocenění získala edice Vydavatelství Univerzity Palackého nazvaná M.A.P.S. V kategorii studentských prací zvítězila Andrea Hohnová, která je v současné době na dlouhodobém zahraničním studentském pobytu. Soutěž pořádá Česká kartografická společnost, letos již podevatenácté.

Zvláštní ocenění za trvalý inovativní přístup k produkci vědeckých a odborných tematických map a atlasů v edici M.A.P.S. převzala ředitelka Vydavatelství Univerzity Palackého Hana Dziková. Podle odborníků je edice v tuzemsku ojedinělá.

„Faktem je, že kdyby neexistovala Katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a hlavně kdyby nebyla tak akční a produktivní v oblasti publikační činnosti, tak bychom se ve vydavatelství asi nikdy nedostali k problematice zpracování map a následně publikací obsahujících tyto mapy. Spolupráce s panem profesorem Vítem Voženílkem a jeho kolegy byla pro nás školou v pravém slova smyslu,“ uvedla Dziková.

Připomněla, že v soutěži Mapa roku Vydavatelství UP uspělo i v minulosti. „V roce 2008 to bylo za kvalitní zpracování publikace Atlas podnebí Česka. Další ocenění jsme získali v soutěži Mapa roku 2009 za zpracování Atlasu voleb do Zastupitelstva Olomouckého kraje 2000, 2004 a 2008. V soutěžním ročníku Mapa roku 2012 dostal ocenění Atlas fenologických poměrů Česka, který jsme vydali ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem,“ řekla Dziková.

Zvláštní cena byla udělena nad rámec jednotlivých kategorií a mimo nominace. Několik želízek v ohni měla Univerzita Palackého v kategorii Kartografické výsledky studentských prací, v níž byla nominována díla čtyř studentů Univerzity Palackého. Zvítězila práce studentky geoinformatiky Andrey Hohnové nazvaná Tvorba barevných stupnic podle stylu map. „Jednalo se o teoreticko-praktickou práci. Studentka vytvořila systém pro vytváření barevných stupnic, aby ladily s barevnou kompozicí celé mapy,“ uvedl předseda české kartografické společnosti Václav Talhofer. Barevné stupnice v kartografii mají poměrně velké využití při znázorňování různých jevů. Existují dva základní typy barevných stupnic, a to stupnice kvantitativní a kvalitativní.

O titul Mapa roku 2016 bojovalo celkem 111 produktů. Česká kartografická společnost udělila ceny v pěti kategoriích a dvě zvláštní ocenění.