doc. RNDr. Irena Smolová, Ph.D.

irena.smolova@upol.cz

Katedra geografie, VPRO Vědy o Zemi

kandiduje za: akademičtí pracovníci

Představení kandidáta

Narodila jsem se 27. června 1970 v Náchodě, do roku 1995 jsem žila v Novém Městě nad Metují a od roku 1995 žiji v Olomouci. Vysokoškolské vzdělání jsem získala na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde jsem nejdříve v roce 1993 absolvovala magisterské a poté v roce 1999 doktorské studium. Vědecko-pedagogickou hodnost docent v oboru Geografie jsem získala v roce 2009. Na Katedře geografie PřF UP v Olomouci působím od roku 1995, nejprve jako asistentka, poté odborná asistentka a nyní docentka v oddělení fyzické a environmentální geografie. V rámci vědeckovýzkumné a publikační činnosti se věnuji geomorfologii, zejména antropogennímu ovlivnění reliéfu, dále regionální geografii a regionálnímu rozvoji. Za dobu své dosavadní profesní dráhy jsem vedla více 270 kvalifikačních prací, jsem garantkou bakalářského studijního programu Geografie pro vzdělávání a navazujícího magisterského studijního programu Učitelství geografie pro střední školy, členkou oborových rad doktorských studijních programů. Na UP v Olomouci jsem působila a působím v Akademickém senátu UP, Radě pro vnitřní hodnocení UP a zastupuji UP v Radě vysokých škol.

Zajímám se o vysokohorskou turistiku, moderní architekturu a urbanismus.

Energii získávám a zároveň i relaxuji na horách nebo u dobrého vína s přáteli.

Vize / priority na volební období

Fakulta s atraktivními studijními programy a kvalitním systémem vzdělání

• Budu podporovat aktivity vedoucí ke zvyšování kvality vzdělávacího procesu a konkurenceschopnosti absolventů na trhu práce.
  • Podporovat budu kvalitně garantované studijní programy, které budou akcentovat moderní metody výzkumu, současné trendy a úroveň poznání a mají potenciál oslovit uchazeče v konkurenčním prostředí.
  • Budu podporovat vzdělávání budoucích pedagogů a jeho zachování na PřF UP.
  • Podpořím aktivnější vzájemnou komunikaci garantů jednotlivých studijních programů s cílem koordinace, sjednocení pravidel a požadavků v případech, kdy je to možné.

Jednotná fakulta s navzájem propojenými výzkumnými týmy a fakulta podporující vědeckovýzkumnou a tvůrčí činnost akademických pracovníků i studentů

• Podporuji spíše integraci než dezintegraci.
  • Sílu vidím ve fakultě, která vytváří prostředí vzájemné spolupráce a důvěry.
  • Budu podporovat aktivity vedoucí k většímu zapojení studentů do výzkumných projektů.
  • V maximální míře budu podporovat studenty doktorských studijních programů, aby se jim podařilo skloubit studijní, pracovní, profesní a osobní život, mimo jiné i adekvátním oceněním ve formě konkurenceschopných stipendií.
  • Podporuji udělování ocenění nejlepším výsledkům vědecko-výzkumné i pedagogické činnosti.

Fakulta s vstřícným pracovním prostředím a transparentními procesy

• Za prioritu považuji péči o lidské zdroje, kvalitu prostředí a kulturu komunikace v oblasti výuky i pracovního prostředí zaměstnanců.
  • Podporuji rovný přístupu k informacím a garanci poskytování rovných příležitostí.
  • Preferuji studijní a pracovní prostředí vycházející z hodnot odpovědnosti, vzájemného respektu a vstřícnosti.
  • Podporuji vyvážený systém odvodů na centrální jednotky ze zdrojů na vzdělávací a tvůrčí činnost a zdrojů na institucionální podporu na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace a celkově transparentní systém financování.