prof. Mgr. Marek Šebela, Dr.

marek.sebela@upol.cz

Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum PřF UP

kandiduje za: akademičtí pracovníci

Představení kandidáta

Narozen 1971, vystudoval biochemii na PřF MU v Brně. Doktorandské stáže absolvoval na univerzitě v Bayreuthu, Německo. Od 1994 působí na PřF UP. Profesorem biochemie byl jmenován 2007 (MU Brno). Byl vedoucím Katedry biochemie PřF UP (2006-2012), kde působí jako vyučující. Od 2010 je vedoucím Oddělení biochemie proteinů a proteomiky v Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum na PřF UP. Byl zastupujícím ředitelem centra (2014-2018).

Do výuky na PřF UP se zapojil již v pol. 90. let, pravidelně přednáší od 2001. Je garantem studijních programů Bioinformatika, výrazně se podílí na výuce v programech Biochemie a Biotechnologie a genové inženýrství. Aktuálně přednáší biochemii, biochemické metody, sekundární metabolismus, historii biochemie a základy bioinformatiky. Jako školitel vedl 27 obhájených diplomových prací, 19 bakalářských prací a 10 disertačních prací.

Vědecky se zabývá biochemií proteinů, proteomikou a hmotnostní spektrometrií v mikrobiální diagnostice. Působí ve výborech dvou českých vědeckých společností a účastní se organizování národních i mezinárodních vědeckých konferencí. Obdržel dvě národní ceny za vědecké výsledky.

Publikoval vědecké práce v časopisech a odborných knihách (WoS: 158 záznamů). Je členem redakční rady časopisu Journal of Proteomics. Byl řešitelem projektů GAČR a MŠMT. Podílel se na řešení výzkumných záměrů a projektů z operačních programů EU. Spolupracuje se zahraničními pracovišti ve Vídni, Padově, Budapešti a Krakově.

Vize / priority na volební období

• využít veškeré zkušenosti z členství v AS PřF UP (2011-2020) a AS UP (2017-2020);
  • spoluutvářet stabilní personální i ekonomickou situaci a z toho plynoucí podmínky pro akademické i ostatní zaměstnance a studenty fakulty, a to na všech úrovních její struktury počínaje katedrami, a dále přispívat k vyváženosti vzdělávací a výzkumné role fakulty; v záležitostech kolem vzniku vysokoškolského ústavu jsem vystupoval jako příznivce této myšlenky, protože jsem na základě zkušeností pracovníka přesvědčen, že je to správná cesta, jak do budoucna udržet výzkumná centra jako fungující pracoviště; jako člen AS PřF UP i AS UP jsem se proto aktivně snažil přispět k dosažení kompromisů a dohod, které by vznik vysokoškolského ústavu umožnily;
  • podílet se na kontrole a schvalování dokumentů pro bezproblémové fungování fakulty;
  • přispívat k vzájemnému respektu a porozumění, vést otevřenou, férovou a objektivní diskusi;
  • hájit svébytnost a prostor pro samosprávu oborů a kateder na fakultě, a to i případnou názorovou opozicí vůči vedení fakulty;
  • hájit zájmy oborů a kateder (nejenom chemických), včetně studentů garantovaných oborů, v rámci systému financování, výzkumné a vzdělávací činnosti;
  • přibližovat fungování fakultní samosprávy studentům, prosazovat spolupráci se studenty a jejich zapojení do samosprávy na základě vzájemného respektování principu práv a povinností.