Na konferenci Nanocon byli hodně vidět vědci z Olomouce

RCPTM se prezentovalo na konferenci Nanocon.
Foto: Martina Šaradínová
Pátek 20. říjen 2017, 14:10 – Text: Martina Šaradínová

Dlouhodobě se zvyšující počet i kvalita přednášejících z řad mladých vědců a výrazný posun nanotechnologického výzkumu k aplikacím. Tyto dva hlavní trendy sledují pořadatelé v historii mezinárodní konference Nanocon. Její devátý ročník se konal od středy do dneška v brněnském hotelu Voroněž. Na organizaci se dlouhodobě podílí Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), jehož zástupci nechyběli ani mezi přednášejícími.

Na konferenci přijelo na 370 účastníků ze zhruba tří desítek zemí. „Počet účastníků je stabilní, stejně jako loni máme asi třetinu zahraničních hostů a přes 220 posterů. Letos dal programový výbor větší prostor přednáškám. Celkem jich zaznělo 92, tedy o 11 více než loni. Je velmi potěšitelné, že mezi přednášejícími dlouhodobě přibývá mladých vědců do 33 let,“ uvedla manažerka konference Kateřina Sedláčková.

Tento trend potvrdil i generální ředitel RCPTM Radek Zbořil, který je odborným garantem konference. „Osobně mě kvalita přednášek u mladých vědců – doktorandů a postdoků – velmi mile překvapila,“ uvedl. Podle něj se také zvyšuje zájem tuzemských univerzit, jež  měly letos dosud největší zastoupení.

Program byl již tradičně rozdělen do několika sekcí, v nichž se účastníci zaměřili na využití nanomateriálů pro elektronické, magnetické a optické aplikace, průmyslové a environmentální technologie, bionanotechnologie a medicínu. Dostalo se i na monitorování a popis toxicity nanomateriálů či pokročilé metody přípravy a charakterizace nanosystémů. Velký zájem vzbudil workshop prezentující společný projekt RI NanoEnviCz, který propojil šest tuzemských institucí ve výzkumu nanomateriálů a nanotechnologií.

„Jestli například před sedmi lety bylo zhruba 30 procent přednášek o aplikacích, nyní se aplikovanému výzkumu věnuje už asi 70 procent příspěvků. Je vidět, že vědci odhalují nové vlastnosti nanomateriálů a nacházejí pro ně využití,“ uvedl Zbořil.

Velmi úspěšná byla vystoupení obou plenárních řečníků. Odborník na materiálovou chemii Paolo Fornasiero u Univerzity v Terstu vystoupil s přednáškou Možnosti a výzvy správně definovaných nanokatalyzátorů. Lukáš Palatinus z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR představil metodu, kterou vyvinul spolu s kolegy. Umožňuje určit strukturu krystalů z jednotlivých nanokrystalů s nebývalou přesností a spolehlivostí.

Neztratili se ani zástupci RCPTM. Jednu z vyžádaných přednášek měl Jiří Tuček. „Ukázal, že v současné době jsme v oblasti magnetismu uhlíku patrně nejdále ve světě. Velmi dobře hodnocena byla ale i vystoupení dalších zástupců RCPTM. Například skvělou přednášku o katalýze měl Manoj B. Gawande, Aristeidis Bakandritsos velmi pěkně zhodnotil výsledky ERC projektu pod vedením Michala Otyepky. Doložil, že chemii grafenu v Olomouci studujeme na velmi vysoké úrovni,“ uzavřel Zbořil.