Přírodovědecká fakulta přivítá první diamantové absolventy

Ilustrační foto: Martina Šaradínová
Úterý 21. listopad 2017, 13:30 – Text: Martina Šaradínová

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého uspořádá vůbec poprvé diamantovou promoci. V pátek 24. listopadu se jí zúčastní absolventi, kteří promovali v roce 1957 a před deseti lety byli účastníky premiérové zlaté promoce.

„Diamantovou promoci iniciovali sami zlatí absolventi. Ptali se, zda budou mít možnost se ještě na půdě fakulty potkat. Proto jsme se rozhodli jim setkání po 60 letech od promoce připravit. Chceme tak našim nejstarším absolventům ukázat, že si jich vážíme a jsme rádi, že na fakultu stále myslí,“ uvedl proděkan pro mimouniverzitní spolupráci Josef Molnár. Bývalí studenti si po letech zopakují promoční slib a obdrží diplom. Kromě setkání s bývalými spolužáky a vedením fakulty si budou moci také prohlédnout moderní fakultní budovu. V roce 1957 na přírodovědecké fakultě promovalo 84 osob.

Diamantová promoce je součástí uceleného systému péče o absolventy. Před deseti lety fakulta uspořádala první zlatou promoci, v tuzemsku se v té době jednalo o ojedinělou událost. S nápadem na její konání přišel tehdejší děkan Juraj Ševčík. Inspirací byla zlatá svatba, kterou manželé slaví po půlstoletí společného života. Fakulta si tehdy navíc připomínala 50 let své samostatné existence. Kromě setkání s bývalými studenty bylo cílem získat díky promocím také více kontaktů na absolventy a pracovat s nimi během celého roku.

„V roce 2009 mě napadlo, že když už máme zlatou promoci, měli bychom udělat i stříbrnou. Na prestižních vysokých školách totiž bývá zvykem pořádat srazy bývalých studentů právě po 25 letech. Stříbrní absolventi jsou v praxi, většinou v řídicích funkcích. Dá se s nimi tedy snáze navázat kontakt a jednat o případné spolupráci,“ doplnil Molnár. Stříbrná promoce se letos uskutečnila 4. listopadu. Letošní zlaté absolventy, kteří promovali v roce 1967, slavnostní akt čeká 24. listopadu, tedy ve stejný den jako jejich diamantové kolegy.

Podle vedení fakulty jsou promoce velmi úspěšné. Svědčí o tom i skutečnost, že přírodovědecká fakulta inspirovala k obdobným akcím ostatní fakulty univerzity, ale i jiné vysoké školy. „Je to způsob, jak umožnit lidem setkat se s bývalými kolegy a někdy i pedagogy. Pro fakultu je to současně možnost rozvíjet další spolupráce a partnerství. Neustále se nám rozšiřuje databáze absolventů, bývalí studenti se nám sami hlásí. Samozřejmě je v tomto směru potřeba pracovat dále,“ uzavřel Molnár.

Databáze absolventů přírodovědecké fakulty obsahuje přes 15 tisíc osob.