Student projel na kole Maroko i Írán, fotografie vystaví na přírodovědecké fakultě

Ilustrační foto: Marek Sova
Úterý 24. říjen 2017, 14:00 – Text: Martina Šaradínová

Fotografie z cest po Maroku a Íránu si budou moci od 7. listopadu prohlédnout zájemci na přírodovědecké fakultě. Autorem snímků je student pátého ročníku oboru Regionální geografie Marek Sova, který se do obou zemí vydal na kole, a to loni v létě a o letošních prázdninách. O zážitky z cest se podělí i během přednášky v rámci Cestovatelských úterků pořádaných katedrou geografie.

Cílem letošního putování, které trvalo 82 dní, byla nejvyšší sopka Asie a současně nejvyšší vrchol Íránu – Damávand. Na náročnou trasu se mladík vydal spolu se svým otcem, společně zdolali nejen 5500 kilometrů na kole, ale cestou vystoupali také na nejvyšší hory Rumunska či Turecka. Cestou poznávali přírodu, ale měli možnost blíže poznat i místní obyvatele. To vše se Marek Sova snažil zachytit i prostřednictvím fotoaparátu. Obdobně postupoval i při loňském putování do Maroka, které ale absolvoval sám. Tehdy si na své konto za 77 dní připsal 5600 kilometrů.

„Na fotografiích převládají záběry krajiny, kterou jsem projížděl, ale také jsem zachycoval setkání s tamními obyvateli. Bylo to vždy nesmírně obohacující. Většinou to byli chudí lidé a toho, že se s námi podělili, si velmi vážím. Problémem byla samozřejmě jazyková bariéra, protože anglicky tam umí spíše jen mladí vzdělaní lidé. Často jsme se museli dorozumívat rukama nohama,“ vzpomíná student, jenž své zážitky zájemcům přiblíží na třech desítkách fotografií.

Jízdu na kole považuje za vhodný kompromis mezi cestováním a sportem. „V autě bych krajinou jen profrčel, pěšky bych zase tak daleko neušel. Kolo je něco mezi tím. Jízda na kole mě baví, navíc mohu vše kolem sebe sledovat, cítím vůně, slyším hlasy,“ odůvodnil student, proč si vybral tento nemotorizovaný dopravní prostředek, u nějž naštěstí nemusel během cesty řešit žádný větší technický problém. Na kole ale jezdí i v Olomouci a cyklodopravou se zabývá rovněž profesně. „Cyklodoprava a její bezpečnost v Olomouci je předmětem mé diplomové práce,“ prozradil student.

Výstava fotografií nazvaná Do Afriky a Asie na kole bude přístupná ve druhém patře přírodovědecké fakulty. Vernisáž se uskuteční v 18:30 a naváže na ni přednáška Na kole na Damávand. Zájemci si ji budou moci poslechnout také v lednu na festivalu Cyklocestování v Hradci Králové a Frýdku-Místku. Svůj projekt Marek Sova přihlásil do soutěže Hýčkejte svou Přírodu, jejímž cílem je mimo jiné zkrášlení prostředí fakulty i propagace studijních oborů. „Chtěl jsem, aby si fotky mohlo prohlédnout více lidí. Třeba je nějak zasáhnou a možná budou motivovat k tomu, aby tato místa sami navštívili,“ doplnil Sova, který již spřádá plány na další cesty. Ještě před tím ale hodlá úspěšné dokončit studia.