Univerzita ocenila literární tvorbu svých studentů: Určitě pokračujte!

Jednou z vítězek v kategorii poezie se stala studentka medicíny Janka Olejová.
Fotogalerie: Velena Mazochová
Čtvrtek 3. květen 2018, 11:00 – Text: Velena Mazochová

Adam Hošek, Janka Olejová a Katarína Kořínková se stali vítězi letošní Literární soutěže pro studenty vyhlášené rektorem Univerzity Palackého. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo v Divadelním sále Uměleckého centra UP.

Již počtyřiadvacáté letos mohli studenti přihlásit své básnické a prozaické texty do literární soutěže vyhlášené rektorem UP. Odborná porota, ve které usedla literární expertka Jana Vrajová, dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera Radek Malý a spisovatel a autor detektivek Michal Sýkora, hodnotila celkem 70 textů od 62 studentů prezenčního bakalářského a magisterského studia ze všech fakult kromě FTK. Celkem letos mladí literáti zaslali do soutěže 33 povídek a 37 básní.

„Letos se nám hodnotilo velmi dobře a není to tak každým rokem. Mnohdy jsme trochu skeptičtí, tentokrát máme ale jen důvody k radosti. Příjemně jste nás zaskočili,“ uvedl předseda poroty Radek Malý k soutěžícím. Jeho hodnocení potvrdil i Michal Sýkora. „Letošní ročník byl velmi silný, výrazně jste se zlepšili a bylo mi velkým potěšením některé vaše texty číst,“ doplnil Michal Sýkora.

Dvakrát zlatá poezie

Vítězi básnické kategorie se poprvé v historii soutěže stali dva autoři - student české filologie a historie z filozofické fakulty Adam Hošek a medička Janka Olejová. Druhé místo nebylo uděleno a třetí příčku získala studentka žurnalistiky Kristýna Sudková. Čestná uznání si odnesly Kristýna Hájková z filozofické a Martina Vavreková z lékařské fakulty.

„Sešly se nám dvě várky textů a oslnily nás natolik, že jsme se nedokázali rozhodnout, který z nich je lepší. Ukázalo se tak, co je na literatuře - a na poezii zvlášť – kouzelné: že je zkrátka neměřitelná,“ shrnul rozhodnutí poroty o dvou prvenstvích Radek Malý. Také udělení dvou čestných uznání nebývá podle něj pravidlem. „Neudělujeme je každý rok. Je to zejména poselství pro vás: líbilo se nám to, pokračujte,“ doplnil Radek Malý.

Prozaické naděje: dobře se čtou

Kategorii próza dominovaly posluchačky filozofické fakulty. Nejvíce porotu zaujala povídka studentky historie a judaistiky Kataríny Kořínkové. „Překvapila nás svým tématem z období druhé světové války i promyšlenou prací s tématem. Osobně jsem ji vnímal jako velmi zralou autorku, která ví, co, proč i jak to chce napsat a hlavně to umí. Je to výborná povídka, určitě si ji přečtěte,“ zdůraznil Michal Sýkora.

Druhou příčku obsadila Barbora Jarinová, studentka ruské a francouzské filologie. Třetí místo porota přisoudila posluchačce filmových studií a francouzské filologie Elišce Charvátové. „Každá ze tří oceněných povídek je zcela jiná formálně i žánrově, takže jde v podstatě o texty nesouměřitelné. Všechny měly i výrazný druhý plán, pracovaly s tajemstvím a představují osobité vyjádření. Každá z autorek představuje jinou podobu talentu, který v nich můžeme povzbudit,“ dodal Michal Sýkora.

Talent i sicflajš

Prorektor Petr Bilík, který soutěžící pozdravil jménem rektora Jaroslava Millera, popřál vítězům i ostatním soutěžícím další tvůrčí úspěchy v práci i osobním životě. Jak zdůraznil, „vládnutí perem“ představuje pro současnou kulturu mimořádně důležitou a podstatnou hodnotu. „Jakékoli jiné kulturní konání je odvozeno od literatury a slovesnosti. I proto z vás máme každoročně radost, protože přes všechny stesky o klesající úrovni mluveného a psaného slova dokazujete, že je to naopak.  Buďte ale ve svém konání trpěliví. Váš talent je nezpochybnitelný, nicméně stát se spisovatelem, proniknout se svou literární tvorbou na veřejnost a získat si své publikum vyžaduje, abyste měli i pevné nervy a neočekávali, že vždy ve všem uspějete. Přeji vám proto i to, čemu se říká sicflajš: abyste dokázali sedět a psát, i když to nebude mít efekt hned druhý den, ale až po nějaké době,“ uvedl Petr Bilík.

Slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže doprovázela improvizační skupina O.Li.V.Y., která ve se ve svých krátkých vystoupeních inspirovala vybranými soutěžními texty. V závěru vzdala hold vítězce v kategorii próza originálním hudebně-dramatickým ztvárněním souboje o její „přízeň“.

Literární soutěž pro studenty UP je tradiční klání, které každoročně vyhlašuje rektor univerzity pro posluchače studenti prezenčního bakalářského a magisterského studia všech fakult. Zaslané texty studentů hodnotí odborná porota složená z literárních odborníků. Autoři nejlepších prací získávají finanční odměnu 2 000, 1 500 a 1 000 korun za první, druhé a třetí místo. Soutěž pravidelně pořádá oddělení komunikace UP.