Vedení přírodovědecké fakulty diskutovalo s akademickou obcí nejen o akreditacích

Děkan Martin Kubala a proděkani Karel Lemr, Ondřej Bábek a Miloslav Dušek, foto: Šárka Chovancová
Pondělí 4. červen 2018, 13:50 – Text: Šárka Chovancová

Ve středu 30. května debatovalo vedení přírodovědecké fakulty se zástupci akademické obce. Děkan Martin Kubala v aule fakulty nejprve informoval o letošním rozpočtu, proděkan pro studijní záležitosti Eduard Bartl se vyjádřil k institucionálním akreditacím a posledním bodem byla debata o doktorském studiu.

Děkan Martin Kubala hovořil nejen o výši rozpočtu přírodovědecké fakulty, investicích a závazcích fakulty, ale také o příjmech za výuku i výzkum, grantech a neveřejných zdrojích. Dalším bodem debaty byly institucionální akreditace. „Jak asi víte, univerzita prochází komplikovaným přechodem k novému systému udělování akreditací. Univerzita Palackého v loňském roce požádala Národní akreditační úřad o udělení tzv. institucionální akreditace. Pokud by se svou žádostí uspěla, mohla by po dobu deseti let samostatně schvalovat, měnit nebo rušit studijní programy," sdělil účastníkům debaty Eduard Bartl.

Na 20. června je naplánováno zasedání Národního akreditačního úřadu, na kterém se bude řešit udělení institucionální akreditace. Výsledek by měl být oznámen 10. července. „Do celého procesu vstupuje ještě novela zákona o vysokých školách, která provedla jednu zásadní změnu, která zrušila dělení programu na obory. Hlavní motivací byla rozdrobenost výuky na vysokých školách v České republice," sdělil Eduard Bartl.

O akreditacích hovořil i děkan Martin Kubala. „Já vnímám institucionální akreditaci jako obrovskou příležitost něco změnit. Musíme ale vědět, co chceme," uvedl Kubala, který poté dal prostor k diskuzi. Připomínky a dotazy se týkaly např. redukce počtu oborů, zatraktivnění názvů nově akreditovaných programů, problematiky kreditového systému v doktorských studijních programech a povinných předmětů v těchto programech.

Do debaty se zapojili všichni přítomní členové vedení fakulty. Děkan Martin Kubala, proděkan pro studijní záležitosti Eduard Bartl, proděkan pro vědu a výzkum Karel Lemr, proděkan pro mezinárodní záležitosti Miloslav Dušek, proděkan pro doktorské studium Ondřej Bábek a proděkan pro transfer technologií Libor Kvítek.