XXXII. Olomoucké hematologické dny představí špičkové zahraniční odborníky

Loňské OHD přilákaly na sedm stovek účastníků z České republiky a zahraničí.
Foto: Archiv Žurnálu UP
Středa 23. květen 2018, 12:00 – Text: Velena Mazochová

Lékařská fakulta bude už po dvaatřicáté hostit prestižní setkání českých a zahraničních hematologů, kteří se ve dnech 27. – 29. května sejdou na Olomouckých hematologických dnech (OHD). Pozvání přijali světově uznávaní američtí lékaři a vědci Robert Gale a Josef Prchal, kteří budou hovořit o hematologických zkušenostech při záchraně obětí černobylské jaderné havárie a o nejnovějších výzkumech vrozených a získaných poruch krvetvorby.

Světoznámý americký lékař a vědec Robert Gale z University of California v Los Angeles, který se věnuje zejména výzkumu leukémie a dalších nemocí kostní dřeně, je považován za jednu z nejvyšších autorit v oblasti radiačních účinků na krvetvornou tkáň. Odborně se podílel například na pomoci obětem jaderné havárie v brazilské Goianii a na řešení zdravotních následků po výbuchu atomových elektráren Tokaimura a Fukushima v Japonsku. Na žádost vlády tehdejšího Sovětského svazu koordinoval také lékařské záchranné akce pro oběti katastrofy v Černobylu. Právě na toto téma přednese na letošních OHD tradiční Wiedermannovu přednášku, konanou na počest „otce“ olomoucké hematologie Boleslava Wiedermanna. „Zaměří se v ní na své profesní zkušenosti s hematologickými důsledky černobylské havárie, zejména na problematiku transplantace kostní dřeně u postižených pracovníků elektrárny, záchranářů a hasičů,“ vysvětlil Tomáš Papajík, prezident sjezdu a přednosta Hemato-onkologické kliniky LF UP a FNOL, která je spolupořadatelem kongresu.

Hlavním hostem mezinárodního sympozia Advances in Molecular Hematology, které je již jedenáctým rokem součástí programu OHD, bude také přední světový hematolog s českými kořeny Josef Prchal. Jako profesor vnitřního lékařství, hematologie, genetiky a patologie na Univerzitě v Utahu v Salt Lake City vybudoval jednu z nejkomplexnějších světových laboratoří zaměřených na širokou škálu poruch červených krvinek. Ve své vědecké práci se věnuje poruchám enzymů, molekulárnímu výzkumu vrozených a získaných hematologických poruch a translačnímu výzkumu rakoviny kostní dřeně. Je nositelem řady ocenění mezinárodních odborných společností, mezi jinými i laureátem prestižní Strattonovy ceny za rok 2017, udělované za významné výsledky základního a translačního hematologického výzkumu. „Univerzita Palackého, s jejíž lékařskou fakultou profesor Prchal dlouhodobě spolupracuje, mu v roce 2011 udělila čestný titul doctor honoris causa,“ připomněl Tomáš Papajík.

Obsahovou náplň kongresu zastřešuje letos ústřední téma věnované vzácným hematologickým onemocněním, s nimiž se lékaři ve svých ordinacích setkávají. Odborný program zahájí Prezidentské sympozium, v němž s nejnovějšími poznatky vystoupí odborníci z výzkumných pracovišť v Olomouci, Praze a Bratislavě. Desítky dalších odborných sdělení, tematicky rozdělených do jednotlivých odborných sekcí, zazní v následujících přednáškových blocích, posterových prezentacích, workshopech a také v rámci Morfologického dne, který má letos na OHD premiéru.

Součástí OHD je také XXII. Konference ošetřovatelství a zdravotních laborantů. Zahájení kongresu bude stejně jako loni předcházet Pacientský den, zaměřený především na komunikaci zdravotníků s nemocnými a jejich rodinnými příslušníky.

XXXII. Olomoucké hematologické dny se uskuteční ve dnech 27. – 29. května v prostorách NH Collection Olomouc Congress. Pořádají je Lékařská fakulta UP, Hemato-onkologická klinika FNOL a LF UP a Haimaom, nadace na podporu transplantace kostní dřeně.

Bližší informace o programu jsou k dispozici na webu OHD 2018 ZDE.