Gymnazisté z Opavy zavítali na exkurzi na přírodovědeckou fakultu

Studenti 3. ročníku Mendelova gymnázia v Opavě s pedagogickým doprovodem
Foto: Šárka Chovancová
neděle 17. březen 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Prohlédnout si prostory přírodovědecké fakulty a dozvědět se nové informace z oblasti přírodních věd mohli studenti Mendelova gymnázia v Opavě, kteří navštívili přírodovědeckou fakultu. Připravena pro ně byla exkurze do laboratoří katedry analytické chemie a zajímavé přednášky o zlepšování dědičného základu a vývoje populace či o výzkumné činnosti na katedře ekologie a životního prostředí.

„Snažíme se studentům vysvětlit možnosti využití přístrojů na konkrétních případech. Ukázali jsme jim například mikroskop atomárních sil, který dokáže zobrazit povrch vzorků v nanoměřítku a současně zjistit jeho mechanické a elektrické vlastnosti," uvedl Jan Rozsypal, který měl exkurzi na katedře analytické chemie na starosti.

Studenti si návštěvu přírodovědecké fakulty pochvalovali. „I když nechci studovat ani analytickou ani organickou chemii, tak se mi fakulta moc líbí. Je tady skvělé prostředí i vybavení. Velmi mě zaujala přednáška o eugenice, protože mě zajímá genetika a věcí s ní spojené. Pracuji totiž na seminární práci, která je zaměřená na geneticky podmíněné choroby. Z přednášky jsem byla nadšená," vylíčila své dojmy studentka třetího ročníku Adéla Šamarková.

Studenti z Mendelova gymnázia mají k přírodovědným oborům blízko. Na konci prvního ročníku si mohou zvolit seminář, který budou v následujících třech letech navštěvovat. „U nás se otevírá vždy velké množství seminářů. Největší zájem je o biologický a chemický, proto jsme k exkurzi zvolili přírodovědeckou fakultu," vysvětlila Barbora Bitomská, která v Opavě vyučuje chemii a biologii. Její kolegyně, učitelka chemie a matematiky Hana Bartošíková pak doplnila, že přírodovědné obory se na gymnáziu tradičně těší i podpoře vedení školy. „Studenti se navíc úspěšně zúčastňují nejrůznějších soutěží," dodala.

V rámci exkurze byl gymnazistům představen také projekt Badatel, který dává šanci talentovaným středoškolským studentům, aby rozvinuli své znalosti a uplatnili tvůrčí potenciál pod vedením špičkových vědeckých pracovníků. „Věřím, že by řada našich studentů mohla využít této příležitosti a zapojit se do vědecké činnosti již nyní. Líbí se nám myšlenka spolupráce středoškolských studentů s vysokoškolskými pracovníky," řekla Barbora Bitomská.

Mendelovo gymnázium v Opavě je fakultní školou přírodovědecké fakulty. V únoru letošního roku se pětičlenný tým z tohoto gymnázia zúčastnil mezinárodní soutěže Fyziklání v Praze. Ze 151 týmů z ČR, Slovenska, Bosny a Hercegoviny, Španělska a Velké Británii skončil celkově osmnáctý, ve své kategorii pak osmý.