Noví docenti a doktoři převzali jmenovací dekrety a diplomy

Fotogalerie: Milada Hronová
Sobota 1. červen 2019, 7:19 – Text: Milada Hronová

Pětatřicet absolventů doktorských studií na Univerzitě Palackého připojilo ke svému jménu titul Ph.D. Habilitační řízení úspěšně uzavřelo patnáct nových docentů. V aule pedagogické fakulty se všichni setkali při slavnostních aktech.

Noví doktoři absolvovali studijní programy na pěti fakultách UP. Nejsilnější zastoupení měla filozofická fakulta, na níž ukončilo studium čtrnáct doktorandů. Osm jich přibylo na přírodovědecké, šest na pedagogické, pět na lékařské a dva na právnické fakultě.

Po složení promočního slibu pronesl za své kolegy děkovnou řeč nový doktor v oboru Politologie Jakub Lysek. Kromě poděkování svým nejbližším i školitelům, kteří byli doktorandům po celou dobu studia nejen vzorem, autoritou, ale i často přáteli, zdůraznil zodpovědnost, kterou získaná akademická hodnost přináší.

„Doktorské studium bylo pestré, nevyrovnané, neuspořádané a plné emocí, drobných vítězství a porážek. Na začátku panovalo nadšení, když jsme se vrhli do různých oblastí výzkumu našeho oboru. Během dlouhých let, náročných na sebemotivaci, nás neustále napadala celá řada otázek, například jestli to má celé smysl. Roky dřiny, bezesných nocí i napjatých vztahů s rodinou se však vyplatily. Dnes spolu s výsadami spojenými s touto akademickou hodností přichází také zodpovědnost, která je o to důležitější v době, kdy někteří pohrdají vzdělaností, fakty a kritickým myšlením. Je o to důležitější v době, kdy se mluví o třetí vlně autoritářství ve světě a kdy nás ohrožuje nárůst populismu. Také v době, kdy elity nerozumí svým občanům a občané nerozumí svým elitám. Proto je naší morální povinností šířit nabyté znalosti dál. Musíme pečlivě vysvětlovat, nepovyšovat se, porozumět, ale i konat, když ostatní jen přihlížejí, promluvit, když ostatní mlčí,“ uvedl před zcela zaplněnou aulou pedagogické fakulty.

V další části slavnostního aktu obdrželi dekrety noví docenti lékařské, pedagogické, filozofické, přírodovědecké, cyrilometodějské teologické fakulty i fakulty tělesné kultury. Podmínky pro získání titulu splnili v oborech Psychiatrie, Chirurgie, Neurologie, Urologie, Pedagogika, Speciální pedagogika, Filozofie, Klinická psychologie, Molekulární a buněčná biologie, Analytická chemie, Teologie a Kinantropologie.

„Být docentem pro nás znamená, že se nám dostalo cti, abychom byli po mnoha letech vědecké práce a sbírání odborných i životních zkušeností oficiálně jmenováni těmi, kteří mohou působit ve funkci vysokoškolských pedagogů. Stali jsme se kompetentními nejen k získávání, ale i k předávání nových poznatků dalším generacím. Děkuji Univerzitě Palackého, mateřským fakultám a hlavně jejím lidem, kolegům a spolupracovníkům. Věřím, že budeme schopni znalosti nejen předávat, ale je i rozšiřovat. Věřím, že nám zůstane smysl pro kritické myšlení a komplexní pohled na svět a že nám zůstane také schopnost se nejen pro myšlenku nadchnout a svým entuziasmem strhnout kolegy pro svou věc, ale i schopnost pokorně nesprávnou myšlenku opustit a neulpívat na věcech přežitých,“ řekla za nové docenty Dana Kamarádová, lékařka habilitovaná v oboru Psychiatrie.

Souhlas s vykonáním promočního aktu nových doktorů a s předáním docentských dekretů doprovodil rektor Jaroslav Miller výzvou k odpovědnosti za další vývoj univerzity.

„Objektem nejostřejšího konkurenčního boje mezi světovými univerzitami jsou začínající vědci, v první řadě doktorandi a docenti. Mezi kvalitou vědy a kvalitou juniorních vědců existuje přímá úměra. Právě vy v tomto sále představujete budoucnost nejen této univerzity, ale i jiných univerzit naší země, a to jak po stránce vědecké, tak i pedagogické. Na kvalitě vaší práce, ale také na kvalitě vaší akademické etiky závisí reputace Univerzity Palackého i ostatních univerzit, jejichž jste doktoři a docenty. Přeji vám hodně úspěchů v této činnosti,“ řekl.

Video i fotografie z promocí si můžete prohlédnout ZDE.

Noví docenti Univerzity Palackého:

Dana Kamarádová (Psychiatrie), Martin Šimek (Chirurgie), Václav Procházka (Neurologie), Aleš Vidlář (Urologie), Michaela Hřivnová (Pedagogika), Michal Růžička (Speciální pedagogika), Jakub Jinek (Filozofie), Radko Obereignerů (Klinická psychologie), Michal Botek (Kinantropologie), Lukáš Cipryan (Kinantropologie), Roman Farana (Kinantropologie), Petr Šťastný (Kinantropologie), Komis Georgios (Molekulární a buněčná biologie), Miroslav Lísa (Analytická chemie), Jan Hojda (Teologie).