Účastníci Běhu s klokanem se prali nejen s tratí, ale i počasím

Ani déšť malé závodníky neodradil.
Foto: Martina Šaradínová
neděle 24. září 2017, 9:00 – Text: Martina Šaradínová

Není špatné počasí, jen špatně oblečený sportovec. I tohoto hesla se museli vzhledem k nepříznivému počasí držet účastníci sobotního Běhu s klokanem, který již podvanácté pořádala přírodovědecká fakulta spolu s olomouckým pobočným spolkem Jednoty českých matematiků a fyziků. Navzdory dešti se dopoledne na trasu u Mlýnského potoka v Olomouci-Hejčíně vydaly desítky dětí. Odpoledne je pak vystřídali dospělí závodníci.

„Cílem je, aby si rodiče a jejich ratolesti užili zábavu i sport pohromadě,“ definoval hlavní cíl sportovně-společenské akce jeden z jejích zakladatelů, proděkan přírodovědecké fakulty Josef Molnár. Ačkoliv závod poznamenal déšť, účastníkům to náladu nezkazilo.

„Déšť mi vadil, ale jen trochu. Na tomto závodě jsem byla poprvé a moc se mi líbil. Jinak ale běhám pravidelně, protože chodím do atletiky,“ prozradila Viktorie, která vyhrála kategorii nejmladších žákyň. Zázemí běžcům již tradičně poskytla hospoda U Travise.

Závodníci změřili své síly v několika kategoriích, v závislosti na věku a pohlaví. Běh je také součástí Běžeckého poháru dětí a mládeže Olomouckého kraje a Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, v jehož rámci běželi muži devět a ženy sedm kilometrů. Výsledky závodu budou dostupné na jeho webových stránkách. Připraven byl i doprovodný program, hudební doprovod zajistila kapela 3+1. Uskutečnila se rovněž sbírka na sponzorování klokana rudého ve svatokopecké zoo.

Historie Běhu s klokanem se počítá od roku 2006. Tehdy závod, pořádaný s cílem propagovat matematiku a pohyb, absolvovaly jen děti. Na programu měly trojboj – matematické úkoly, běh a skákání v pytli. S rostoucím počtem závodníků se program upravil a do popředí zájmu se dostal běžecký závod.