Univerzita Palackého má nové profesory

Ilustrační foto: archiv Žurnálu UP a MŠMT
Pátek 21. červen 2019, 8:00 – Text: M. Višňa, M. Šaradínová, A. Fritscher

Šest desítek nových profesorek a profesorů převzalo ve Velké aule pražského Karolina z rukou ministra školství Roberta Plagy jmenovací dekrety. Mezi nově jmenovanými profesory jsou i čtyři z Univerzity Palackého: Miroslav Ovečka z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum a Martin Hutyra, František Mrázek a Jan Václavík působící na lékařské fakultě a ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Miroslav Ovečka z Oddělení buněčné biologie Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) se více než 25 let věnuje biologii rostlin, především otázkám polarity, morfogeneze, dělení a diferenciace rostlinných buněk. Tyto procesy studuje komplexně, tedy nejen na subbuněčné a buněčné úrovni, ale i na úrovni pletiv, orgánů a celých rostlin, a to i ve vztahu rostlin k biotickým a abiotickým faktorům prostředí.

„Těší mě, že s podporou spolupracovníků se mi podařilo dosáhnout výsledků, které výrazně přispěly k rozšíření poznání v dané oblasti. Jako příklad mohu uvést originální charakterizaci procesu endocytózy a recyklace v kořenových vláscích, popis procesů ‚léčení‘ rostlin po odeznění stresu z těžkých kovů, objevení obranných reakcí rostlin na prchavé látky, které produkují patogenní mikroorganismy, zavedení metody „light-sheet“ mikroskopie v oblasti biologie rostlin v České republice a novátorské snímání vývojových procesů nejen u modelových rostlin, ale i u plodin touto metodou,“ uvedl.

Získání profesury považuje za jeden z nejvýznamnějších milníků v životě vědce. „Možnost působit na Univerzitě Palackého jako profesor vnímám především jako velkou čest a současně i závazek. K získání profesury výrazně přispěla i má práce při přípravě, nastartování a samotné výuce velice prosperujícího studijního programu Biotechnologie a genové inženýrství na CRH,“ doplnil Miroslav Ovečka, který na Univerzitě Palackého působí od roku 2012. Jeho předešlá vědecká a pedagogická cesta byla spjata s Botanickým ústavem Slovenské akademie věd a také s Přírodovědeckou a Farmaceutickou fakultou University Komenského v Bratislavě. K jeho vědeckému vývoji výrazně přispěly i dlouhodobé zahraniční stáže v Rakousku a Španělsku.

Profesory v oboru Vnitřní nemoci byli jmenováni Martin Hutyra a Jan Václavík z I. interní kliniky – kardiologické LF UP a FNOL. Oba jsou čestnými členy Evropské kardiologické společnosti. Martin Hutyra se ve své práci zaměřuje na akutní kardiologii, intenzivní péči v kardiologii, zobrazovací metody kardiovaskulárního systému a na plicní cirkulaci. V profesorské přednášce se zabýval kontroverzemi v intenzivní kardiologické péči. Ve Fakultní nemocnici Olomouc je vedoucím lékařem jednotky intenzivní kardiologické péče a Centra pro plicní hypertenzi. Je členem revizní komise výboru České kardiologické společnosti, dále výboru České asociace akutní kardiologie či výboru pracovní skupiny Plicní cirkulace.

Jan Václavík se odborně věnuje zejména arteriální hypertenzi, tématem jeho profesorské přednášky byly nové trendy v diagnostice a léčbě rezistentní arteriální hypertenze. Ve Fakultní nemocnici Olomouc pracuje od roku 2007, v současnosti působí jako vedoucí lékař Centra pro diagnostiku a léčbu hypertenze. Docentem v oboru Vnitřní nemoci je od roku 2014. Za svou odbornou práci získal v minulosti mimo jiné Cenu děkana LF UP nebo ocenění Discovery Award, které je udělováno mladým vědcům za inovativní počiny v biomedicíně. Kromě Evropské kardiologické společnosti je členem České kardiologické společnosti, České internistické společnosti ČLS JEP nebo Evropské společnosti pro hypertenzi.

„Velmi si jmenování profesorem vážím, neboť to je nejvyšší akademická hodnost, které lze dosáhnout. Přirovnávám to k dosažení vrcholu nejvyšší hory, na kterou horolezec může vylézt. Přesto to, stejně jako horolezec, považuji teprve za polovinu cesty, protože cílem horolezce není vrchol hory, ale bezpečný návrat zpět,“ komentoval Jan Václavík.

Titulem profesor se nově může pyšnit také František Mrázek, který je celý svůj profesní život spjat s Ústavem imunologie LF UP a FNOL. Docházet sem začal jako pomocná vědecká síla již během studií, když ho zaujala problematika imunologie transplantace a moderních molekulárně-genetických metod. Později úspěšně završil habilitaci v oboru Lékařská imunologie, získal specializaci pro klinickou imunologii a také diplom Evropské specializace pro histokompatibilitu a imunogenetiku. Ve své výzkumné práci se věnuje zejména podílu imunitních genů na dědičné složce chorob a komplikací léčby. Je vedoucím HLA laboratoře, která se zabývá především zajištěním tkáňové slučitelnosti u transplantací.

„Jmenování profesorem beru jako úspěšné završení více než dvacetileté etapy svého profesního života. Snažím se však k němu přistupovat s pokorou a vědomím, že jsem měl velké štěstí na učitele, kolegy i studenty, kteří mě provázeli a inspirovali, a také na příhodné podmínky pro tvůrčí práci v obou mateřských institucích, Fakultní nemocnici Olomouc a Lékařské fakultě UP. V neposlední řadě jsem vděčný za podporu své rodiny,“ řekl František Mrázek.

Nově nabytý titul pro něj znamená další otevřené dveře a rozšíření profesních možností. „Stále přicházejí nové profesní výzvy, jednou z nich je příprava moderní příručky věnované klinické imunogenetice, která v české odborné literatuře stále chybí,“ dodal.

Na návrh Vědecké rady UP byl profesorem jmenován i historik Petr Kaleta působící na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jmenovací dekrety nových profesorek a profesorů na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol podepsal prezident ČR Miloš Zeman 23. května. Kompletní přehled jmenovaných je k dispozici zde.