doc. RNDr. Jaroslav Burian, Ph.D.

jaroslav.burian@upol.cz

Katedra geoinformatiky

kandiduje za: akademičtí pracovníci

Představení kandidáta

S Přírodovědeckou fakultou UP jsem spojil svůj profesní život na více než 18 let, nejprve jako student, později jako asistent a nyní jako docent geoinformatiky. Odborně se zaměřuji především na problematiku implementace geoinformačních technologií v územním plánování. V současné době přednáším v šesti odborných předmětech a za dobu svého působení jsem úspěšně vedl 31 bakalářských a 21 diplomových prací. V rámci výzkumných aktivit jsem zapojen do řešení projektů TAČR, GAČR, ERASMUS+ a IGA. Jsem autorem nebo spoluautorem 4 monografií, 14 impaktovaných publikací, 4 specializovaných map a několika desítek recenzovaných či populárně naučných článků o geoinformatice. Vedle výukových a výzkumných aktivit jsem koordinátorem ERASMUS+ mobilit a mám za sebou téměř 20 zahraničních pedagogických či výzkumných pobytů (např. UCL - UK, Berkeley - USA). V rámci výukových i výzkumných aktivit spolupracuji s několika komerčními subjekty a zejména se státní správou (např. město Olomouc nebo Olomoucký kraj). V roce 2017 jsem získal Cenu děkana vynikajícímu pedagogovi PřF UP. Jsem členem české asociace pro geoinformace a České geografické společnosti. V současnosti působím také v odborné komisi pro Smart City a IT v rámci Rady města Olomouce a v Komisi pro dopravu při AS PřF UP. Ve volném čase se věnuji rodině, hudbě a outdoorovým sportům (zejména horolezectví).

Vize / priority na volební období

V případě mého zvolení bych rád uplatnil mé zkušenosti v oblasti zahraničních stáží (programy ERASMUS+, CEEPUS) a dále potom v oblasti spolupráce s veřejným sektorem (města, kraje, státní instituce). Rád bych se zaměřil především na problematiku, ve které mám nejširší znalosti a zkušenosti:

• Zefektivnění fungování vnitřních procesů a systémů - V této oblasti má jak celá UP, tak PřF značné rezervy, proto bych rád uplatnil můj široký přehled o fungování různých informačních systémů např. ve veřejné správě.
  • Problematika dopravy - V rámci mé odbornosti se částečně zaměřuji i na problematiku dopravních systémů. Rád bych tyto zkušenosti využil pro zefektivnění fungování dopravy v areálech PřF.
  • Spolupráce PřF se státní správou - Přírodovědecká fakulta má obrovský potenciál pro navázání mnohem širší spolupráce s veřejným sektorem - např. krajské úřady, města a mnohé státní instituce. Takováto spolupráce může být velmi prospěšná pro obě strany, např. v podobě studentských praxí, řešených témat diplomových prací nebo formou aplikačních garantů v projektových žádostech. V této oblasti bych rád zužitkoval mé široké kontakty na mnoho institucí státní správy.
  • Zahraniční spolupráce - Internacionalizace akademického prostředí v oblasti výuky i výzkumu je významnou součástí jeho rozvoje a kvality. Na základě mých četných zahraničních stáží a zkušenosti s koordinací mobilit ERASMUS+ a CEEPUS bych rád přispěl k rozvoji této oblasti na PřF UP.