doc. Mgr. Michal Botur, Ph.D.

michal.botur@upol.cz

Katedra algebry a geometrie

kandiduje za: akademičtí pracovníci

Představení kandidáta

Jsem matematik (zaměřen na univerzální algebru, uspořádané množiny a několik souvisejících oblastí). Svou profesní kariéru mám spojenou s Přírodovědeckou fakultou a s Katedrou algebry a geometrie, na které jsem zaměstnán od roku 2007. Postupně jsem prošel pozicemi od „asistenta“ až do současného „docenta“ a vedoucího katedry. Poslední necelé dva roky se aktivně angažuji v souvislosti s plány vytvořit na UP vysokoškolský ústav. Podle mého názoru hrozilo a částečně stále hrozí, že budoucí nová jednotka bude muset být protežována na úkor stávajících fakult včetně té naší. Spolu s kolegy jsem inicioval vznik neoficiální portál www.dzurnal.cz. Předchozí činností jsem se snažil narovnat postavení Přírodovědecké fakulty a jejich zaměstnanců při tvorbě CATRIN. Kandidatura do senátů je logickým vyústěním, kdy mi případné zvolení umožní prosazovat dosavadní postoje účinněji.

Vize / priority na volební období

Za hlavní úkol univerzity považuji vzdělávání. Fakulta by měla být schopná zajistit v první řadě adekvátní odbornost výuky, ale měla by také umět identifikovat vhodné kandidáty mezi studenty, kteří mají potenciál stát se vědci nebo vysokoškolskými učiteli. Dále je nezbytné těmto kolegům poskytnou vhodné prostředí (ať již odborné či ekonomické) k nastartování své vědecké kariéry. Pouze aktivní výchova budoucích vědců v první řadě může fakultě zajistit zlepšování výkonu ať už ve vědě či ve výuce. Je proto vidět, že funkční fakulta profituje ze symbiózy výuky a výzkumu. Zapojování studentů do výzkumu je nejlepší cestou ke zvyšování jejich odbornosti, současně pozvolna přináší do výzkumu nový elán. Jako senátor budu podporovat veškeré návrhy, které posílí tento přirozený model fungování fakulty. Konkrétně považuji za vhodné:

1. Navrhnout nebo udržovat poměrně široký program finanční podpory mladých týmů a jejich nových myšlenek. Zmíněné „granty pro mladé vědce“ by měly pomoci překonávat počátky, kdy mohou být veřejné zdroje pro takovýto výzkum ještě nedostupné. Cílem a kritériem úspěchu má být potom schopnost skupiny živit se dále samostatně.
  2. Jsem přesvědčen, že nejefektivnější je systém, který nabízí všem stejný přístup k finančním, lidským i jiným zdrojům. Financování „ve jménu excelence“ může mít nejvýše krátkodobý efekt. Jsem přesvědčen, že skutečnou excelenci nejlépe identifikuje spravedlivá soutěž.
  3. Fakulta má spoustu rezerv v kontrole a zlepšování kvality výuky. Přestože neexistuje přílišná ekonomická motivace takto činit, měli bychom se na fakultě v následujícím období pokusit ustanovit základ budoucí strategie vzdělávání.
  4. Budu podporovat systémové prvky, které zvyšují transparentnost systému a brání jeho mocenskému konzervování například zastropováním délky období jednoho vedoucího katedry nebo jiné jednotky maximálním počtem po sobě jsoucích mandátů nebo let.