20. května si připomínáme Světový den včel

Foto: Pixabay.com
Pátek 20. květen 2022, 9:15 – Text: Šárka Chovancová

Včely monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97% opylení kulturních plodin i volně rostoucí vegetace. Podukují také biologicky cenné a lidskému zpraví prospěšné látky jako jsou med, pyl, propolis, mateří kašičku či vosk. Zásadní roli včel si připomínáme od roku 2018, kdy Valné shromáždění OSN prohlásilo 20. května za Světový den včel.

Už před 247 lety vydala panovnice Marie Terezie patent na ochranu včel. Bylo zakázáno hubení včel, umožněno kočovat se včelstvem za pastvou a krádež včelstva byla nově posuzována podle trestního zákoníku a řešena zemským soudem. Nově zřízenou hlavní včelařskou školu ve Vídni vedl průkopník moderního včelařství Anton Janša, který zároveň pečoval o včelstva v zahradách Habsburků. Jeho zásluhou je ustanovení nových metod v chovu včelstvech, jež jsou využívány dodnes. Na jeho památku bylo dnem včel vyhlášeno datum jeho narození a zároveň květen jako měsíc nejvyšší aktivity včel, korunované rojením.

Do života včel můžete nahlédnout i dnes v rámci Olomoucké muzejní noci na přírodovědecké fakultě. Katedra biochemie společně s katedrou geoinformatiky připravily program Včelařím, včelaříš, včelaříme, jehož součástí bude ochutnávka medu.