Dva bloky přednášek a diskusí zaměřených na principy, možnosti i limity umělé inteligence, a to od velkých jazykových modelů přes neuronové sítě až po analýzu obrazu, nabídl celodenní workshop AI DAY, který v aule přírodovědecké fakulty pořádala katedra matematické analýzy a aplikací matematiky.
„Motivací pro uspořádání workshopu bylo ukázat, že na přírodovědecké fakultě s modely umělé inteligence také stále více pracujeme, že rozumíme podstatě jejich fungování a toto porozumění dokážeme předat širší odborné veřejnosti. Cílem bylo představit různé pohledy na tuto velmi aktuální problematiku, jakož i spektrum možných aplikací modelů AI. Proto byl bezprostředně po skončení akce také prostor na networking, protože jedině spolupráce napříč obory nám umožní, mám-li použít to klišé, držet v tomto dynamicky se rozvíjejícím oboru prst na tepu doby,“ uvedl organizátor Karel Hron, vedoucí katedry matematické analýzy a aplikací matematiky.
Dopolední blok otevřel Tomáš Fürst s přednáškou Jak fungují umělé neuronové sítě. Publikum provedl téměř stoletým vývojem neuronových sítí a poukázal na propojení statistiky, lineární algebry i teorie optimalizace.
Informatik Jan Konečný poodhalil vlastnosti velkých jazykových modelů. Od generování textů přes proces výměny citlivých údajů za necitlivé až po fungování attention mechanismu. Dopoledne uzavřela Jitka Machalová, která ukázala, jak AI mění obrazovou analýzu v oblastech, jako jsou medicína, průmysl, doprava či vědecký výzkum.
Odpolední blok zahájil Eduard Bartl úvahou velkých jazykových modelů. Ivana Pavlů porovnala lidskou a strojovou analýzu textu. Závěrečná přednáška Rostislava Vodáka demonstrovala, k čemu se hodí aplikace strojového učení a umělé inteligence a uvedl příklady aplikací a případové studie.
„Všechny přednášky, až na tu poslední, byly pro mě jako laika skvěle srozumitelné. Rozuměl jsem jim. Budu rád, pokud katedra uspořádá další podobné akce,“ uvedl Erik Němec.