Poznejte vědu všemi smysly! Už v pátek na přírodovědecké fakultě a Pevnosti poznání

Grafika akce: repro Žurnál Online
Čtvrtek 29. září 2022, 12:02 – Text: Šárka Chovancová

Lidské tělo vnímá okolí pomocí pěti základních smyslů, díky kterým poznáváme prostředí kolem nás. Oblíbená akce pro veřejnost, jež dostala název Všemi smysly, se uskuteční už v pátek 30. září 2022. Přírodovědecká fakulta připravila atraktivní program a tradičně bude otevřena až do pozdních hodin.

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která veřejnosti atraktivním způsobem přibližuje vědu. Letos mohou zvídaví návštěvníci zapojit všechny své smysly u krátkých chemických pokusů či zvukových a optických experimentů. Připraveno je také měření prahu sluchu a profilu hlasového rozsahu. Vyzkoušet si návštěvníci budou moci speciální brýle s barevnými průzory umožňující prostorově vnímat 2D obrazy, kouzelné brýle pro iluzi prostorového vidění plochých barevných obrazů nebo stereogramy.

Chybět nebude výlet do minulosti s katedrou geologie, povídání o podobnostech a rozdílech mezi lidmi a rostlinami, spojování geometrických obrázků přes zrcadlo, astronomické pozorování z terasy fakultní budovy, aromatický kvíz, laserové bludiště a další zajímavé aktivity.

V aule fakulty pak bude k vidění to nejlepší ze soutěžních snímků letošního ročníku festivalu Academia Film Olomouc (AFO). „Divácký hit Sedavci se hravým přístupem zaobírá hmatem, konkrétně naším životem vsedě. Debut režisérky E. J. Rosen měl na AFO světovou premiéru a návštěvníci Noci vědců tak budou mít znovu příležitost snímek vidět,“ pozval na jednu ze čtyř projekcí programový vedoucí AFO Ondřej Kazík.

Malé i velké příznivce vědy zveme také do Pevnosti poznání. Prohlédnout si mohou zrekonstruované planetárium, EXPO modul ze světové výstavy v Dubaji nebo si zkusit zahrát na harfu, kde budou místo strun použité laserové paprsky. „Milovníci nočních tvorů si jistě nenechají ujít krátkou vycházku za netopýry se zoologem Evženem Tošenovským. A připojí se k nám i Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, u jehož stanoviště si lidé na modelech panenek vyzkoušejí nácvik resuscitace novorozenců a kojenců. Novinkou bude také zprostředkování zážitků při pobytu na jednotce intenzivní a resuscitační péče,“ uvedla Martina Vysloužilová z Pevnosti poznání.