Výstava zavede návštěvníky do rozmanitého světa nářečí

Foto: archiv Vlastivědného muzea v Olomouci
Čtvrtek 19. květen 2022, 14:11 – Text: Šárka Chovancová

Víte, co je to kchél, hafery nebo calta? Rozumíte řeči svých přátel a známých z jiných koutů naší země? Zajímá vás, jak odlišná jsou naše nářečí? Multimediální výstava s mapami nazvaná Kriticky ohrožené jevy našich nářečí ve Vlastivědném muzeu v Olomouci odhaluje rozdíly mezi jednotlivými nářečími. K vidění je do 30. června 2022 a pořádá ji Dialektologické oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR ve spolupráci s katedrou geoinformatiky přírodovědecké fakulty.

„Prostřednictvím více než čtyřiceti nářečních map, které vytvořil tým kartografů z katedry geoinformatiky, představujeme specifické varianty vybraných slov z českého jazyka z různých částí naší republiky. Do zajímavých mapových a infografických vizualizací jsme se snažili zpracovat poměrně složitou problematiku českého nářečí tak, abychom ji zpřístupnili široké veřejnosti, což se nám prostřednictvím výstavních panelů doufám povedlo,“ uvádí Vít Voženílek, vedoucí katedry geoinformatiky.

Mapy jsou vytvořeny na základě dat z Dotazníků pro výzkum českých nářečí z přelomu 60. a 70. let 20. století. Rozděleny jsou do tří oblastí, které se vztahují ke každodennímu životu venkovského člověka. Tematické celky mají název Lidské tělo a zdraví, Jídlo a kuchyně a Hospodářství, chov, zemědělství.

„Přímo v Handkeho sálu Vlastivědného muzea si návštěvníci mohou vyslechnout také autentické zvukové nahrávky či interaktivně ovládat nářeční geoportál naplněný dalšími zajímavými slovy. Mohou tak porovnat, jak se řekne vybrané slovo u nich doma a jak by jej vyslovila třeba babička z Valašska,“ doplňuje Jakub Koníček z katedry geoinformatiky.

V rámci výstavy jsou také připraveny nářeční kvízy, ukázky dobových exponátů či zajímavé texty o původu jednotlivých slov. „Žáci základních škol a středoškoláci si mohou vyzkoušet také edukační program, který je zábavnou formou provede celou výstavou a poučí je o českých nářečích,“ dodává Jakub Koníček.

Výstava představí bohatství a rozmanitost našich nářečí a koná se až do konce června u příležitosti 70. výročí existence dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR v Brně.