Fyzika

Analýza rozpadů Higgsova bosonu v simulaci experimentu ATLAS

Obor: Fyzika

Typ: laboratorní

Supervizor: Mgr. Jiří Kvita, Ph.D.

obsazený projekt (na projektu již pracuje plný počet studentů, neni možné se již přidat)

Student/ka si osvojí principy analýzy dat ve fyzice vysokých energií, zejména koncept invariantní hmotnosti. Postupně zrekonstruuje rozpadový řetězec Higgsova bosonu na dva Z bosony a nakonec na nabité leptony. Součástí práce bude i srovnání výsledků na simulovaných vzorcích signálu i pozadí a srovnání s obdobnými výsledky LHC experimentů ATLAS a CMS. Technicky se naučí práce v programovacím jazyku Python3 s použitím knihoven ROOT.