Fyzika
Biologie, ekologie a životní prostředí

Možné mechanismy biologického účinku nových komplexů platiny u nádorových buněk karcinomu pankreatu

Obor: Fyzika, Biologie, ekologie a životní prostředí

Typ: laboratorní

Supervizor: Mgr. Jitka Prachařová, Ph.D.

obsazený projekt (na projektu již pracuje plný počet studentů, neni možné se již přidat)

Rakovina slinivky břišní (pankreatu) je v současné době jedním z nejzávažnějších nádorových onemocnění. Jedná se o velmi agresivní typ rakoviny, kdy nádory pankreatu rychle rostou a bývají často diagnostikovány v poměrně pozdním stádiu. V souvislosti s tímto typem onemocnění často dochází také k vzniku vzdálených metastáz, zejména pak v játrech, plicích či peritoneu. Šance na vyléčení pacienta je tak značně snížená. K léčbě se kromě operačního zákroku či ozařování používá také chemoterapie např. s využitím gemcitabinu, docetaxelu, 5-fluorouracilu, ale také platinových komplexů, zejména cisplatiny a oxaliplatiny a jejich kombinací s dalšími látkami, např. FOLFOXIRI (oxaliplatina, irinotekan, 5-FU), NEOPAC (oxaliplatina, gemcitabin), PEFG (cisplatina, epirubicin, 5-FU, gemcitabin), PEXG (cisplatina, epirubicin, capecitabin, gemcitabin) nebo PDXG (cisplatina, docetaxel, capecitabin, gemcitabin) a další. Karcinomy pankreatu však patří k onkologickým onemocněním s nejhoršími léčebnými výsledky. Je tedy snaha hledat nové léčebné postupy a nová léčiva. Jednou z možností se na základě předběžných testů na kulturách lidských nádorových buněk zdají být nové komplexy platiny. V současné době probíhá testování těchto látek na sérii lidských nádorových buněk k potvrzení účinku právě na konkrétní linie karcinomu pankreatu. Následně bude provedeno laboratorní testování zaměřené na zjištění mechanismu účinku těchto látek. Úkolem studenta bude na základě studia odborné literatury navrhnout možné mechanismy biologického účinku i s ohledem na specifické vlastnosti buněk rakoviny pankreatu. Teoretické poznatky studenta budou dále ověřeny v praxi pracovníky Laboratoře molekulární biofyziky a farmakologie a napomohou k získání nových informací, jež by mohly pomoci s léčbou tohoto závažného onemocnění.