Fyzika

Optické tenké vrstvy

Obor: Fyzika

Typ: počítačový

Supervizor: Ing. Jaromír Křepelka, CSc.

archivovaný projekt (projekt byl dořešen a uzavřen)

Tenké vrstvy, jejichž optická tloušťka je srovnatelná s vlnovou délkou světla, využívají principu interference pro konstrukci optických filtrů s různým praktickým užitím, například jako antireflexní vrstvy, vysoce odrazná bezeztrátová zrcadla, filtry určené pro barevnou filtraci, polarizující filtry, úzkopásmové filtry. Cílem projektu je počítačová simulace analýzy soustav tenkých vrstev složených z izotropních, případně anizotropních materiálů, a metod jejich syntézy umožňující provádět návrhy podle zadaných požadavků. Předpokládá se znalost základů programování vhodného pro vědeckotechnické výpočty.