Bakalářské práce

programy Bioanorganická chemie, Chemie a učitelské kombinace studia Chemie pro vzdělávání

Historie, současnost a budoucnost periodické tabulky

Teoretická část: literární rešerše týkající se historie hledání systému chemických prvků, historie a vývoje periodické tabulky..

Praktická část: zhotovení exponátů (učebních pomůcek) vybraných historických tabulek chemických prvků.

vedoucí práce: Mgr. Peter Antal, PhD.

 

Experimentální systém Vernier ve výuce chemie

Teoretická část: literární rešerše týkající se měřicího systému Vernier a jeho možného využití v rámci výuky chemie na SŠ.

Praktická část: vytvoření sbírky pokusů s využitím systému Vernier vhodných pro výuku chemie na SŠ.

vedoucí práce: Mgr. Peter Antal, PhD.

 

Koordinační chemie imidazo[1,5-a]pyridin-3-thionu a jeho derivátů

Teoretická část: Literární rešerše zaměřená na koordinační chemii heterocyklických thionů, zejména možnosti přípravy, vlastnosti, reaktivitu a potenciální využití příslušných komplexů.

Praktická část: Příprava imidazo[1,5-a]pyridin-3-thionu, příp. jeho derivátů, následovaná studiem koordinačních preferencí těchto potenciálně polydentátních ligandů ke kovům přechodných skupin. Řešitel si osvojí základy organické i anorganické syntézy a seznámí se se spektroskopickými technikami běžně používanými pro studium anorganických látek.

vedoucí práce: Mgr. Ondřej Bárta, PhD.

 

Hybridní N-heterocyklické karbenové ligandy a jejich komplexy pro využití v medicínských aplikacích

Teoretická část: Literární rešerše zabývající se využitím komplexů s N-heterocyklickými karbenovými (NHC) ligandy v medicínských aplikacích.

Praktická část: Příprava vybraných prekurzorů hybridních N-heterocyklických karbenů následovaná syntézou příslušných komplexů. Studium vlastností těchto komplexů s cílem posoudit jejich využitelnost v medicinských aplikacích. Řešitel si osvojí základy organické i anorganické syntézy a seznámí se se spektroskopickými technikami běžně používanými pro studium anorganických látek a dále technikami používanými při studiu biologické aktivity chemických látek.

vedoucí práce: Mgr. Ondřej Bárta, PhD.

 

Mezoiontové karbeny založené na heterocyklickém skeletu a jejich komplexy

Teoretická část: Literární rešerše zaměřená na přípravu komplexů přechodných kovů s mezoiontovými karbenovými ligandy a jejich využití v homogenní katalýze, resp. fotochemických aplikacích.

Praktická část: Příprava prekurzorů mezoiontových karbenových karbenů a následně příslušných karbenových komplexů s přechodnými kovy. Studium vlastností těchto komplexů a potenciálního využití v homogenní katalýze, resp. fotochemických aplikacích. Řešitel si osvojí principy organické i anorganické syntézy, včetně preparací v inertním prostředí a naučí se využívat spektroskopické a rentgenostrukturní techniky.

vedoucí práce: Mgr. Ondřej Bárta, PhD.

 

Hybridní N-heterocyklické karbenové ligandy, jejich komplexy a katalytické aplikace

Teoretická část: Literární rešerše zabývající se komplexy s hybridními N-heterocyklickými karbenovými (NHC) ligandy, tj. ligandy, které kromě NHC skupiny nesou ještě další donorovou skupinu. Vyzdviženo bude také využití těchto komplexů v homogenní katalýze.

Praktická část: Příprava vybraných prekurzorů hybridních N-heterocyklických karbenů následovaná syntézou příslušných komplexů. Studium vlastností těchto komplexů a potenciálního využití v homogenní katalýze. Řešitel si osvojí principy organické i anorganické syntézy, včetně preparací v inertním prostředí a naučí se využívat spektroskopické a rentgenostrukturní techniky.

vedoucí práce: Mgr. Ondřej Bárta, PhD.

 

Podpůrný materiál k předmětu obecná chemie (zaměření na obecná a anorganická chemie)

Teoretická část: literární rešerše týkající se problematiky kritických míst ve výuce chemie na střední škole (zaměřeno na čtyřletá a víceletá gymnázia). 

Praktická část: Analýza obsahu obecné a anorganické chemie v učebnicích pro gymnázia, analýza a porovnání RVP pro gymnázia a ŠVP vybraných škol. Výběr vhodných témat pro zpracování a tvorbu studijního materiálu pro žáky gymnázií se zájmem o studium chemie a učitelství chemie na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci. Návrh a vytvoření prostředí webu „Chemie žije“ pro vytvoření studijních textů a úloh k procvičování. Výsledky své práce zpracujte formou bakalářské práce.

vedoucí práce: Mgr. Iveta Bártová, Ph.D.

 

Optimalizace syntézního procesu přípravy cyklamu

Literární rešerše týkající se různých způsobů přípravy makrocyklického ligandu cyklamu s důrazem na výtěžek, maximálně připravitelné množství a cenu.

Hledání optimálních reakčních podmínek syntézy cyklamu s využitím průtočných reaktorů za účelem vyššího výtěžku, případná identifikace vedlejších produktů.

vedoucí práce: doc. RNDr. Bohuslav Drahoš, Ph.D.

 

Příprava makrocyklických ligandů využitelných v oblasti potenciálních kontrastních látek pro MRI

Osvojení si teoretických základů zobrazovacích metod používaných v medicíně, především. MRI a typu komplexních sloučenin používaných jako kontrastní látky, literární rešerše zabývající se syntézou pyridinových makrocyklických ligandů.

Syntéza a charakterizace nových vybraných makrocyklických ligandů, případně nelezení efektivnějších syntetických cest vedoucí k již dříve připraveným makrocyklům.

vedoucí práce: doc. RNDr. Bohuslav Drahoš, Ph.D.

 

Videoexperimenty ve výuce anorganické chemie na SŠ/VŠ

Porovnání výuky anorganické chemie na středních školách a také v prvních ročnících bakalářského studia na vysokých školách v ČR.

Natočení vybraných experimentů demonstrující vlastnosti látek, které jsou diskutovány během výuky anorganické chemie na SŠ/VŠ.

vedoucí práce: doc. RNDr. Bohuslav Drahoš, Ph.D.

 

Chelatační terapie očima výpočetní chemie

Teoretická část – rešerše na téma chelatační terapie kovů, přínosy i negativa této metody, její použití v medicínské praxi a dále teoretické postupy výpočtů konstanty stability komplexů.

Praktická část – využití výpočetní chemie, zejména teorie funkcionálu hustoty (DFT) k porovnání různých chelatačních činidel pro aktinoidy.

vedoucí práce: doc. Ing. Radovan Herchel, Ph.D.

  

Příprava magneticky bistabilních koordinačních sloučenin železa a kobaltu s tetrazolovými deriváty

Literární rešerše přípravy 2,6-bis(1H-tetrazol-5-yl)pyridinu a jeho využití v koordinační chemii.

Syntéza 2,6-bis(1H-tetrazol-5-yl)pyridinu a jeho derivátů, a následně koordinačních sloučenin železa a kobaltu s cílem připravit látky měnící spinový stav nebo vykazující pomalou relaxaci magnetizace.

vedoucí práce: doc. Ing. Radovan Herchel, Ph.D.

 

Vícejaderné komplexy lanthanoidů a diamagnetických d-prvků s ligandy typu Schiffových bází

Teoretická část: Rešerše komplexů lanthanoidů ve vícejaderných komplexech Schiffových bází typu salenu a jeho blízkých derivátů s důrazem na magnetické vlastnosti těchto látek.

Praktická část: Příprava nových sloučenin s ligandy typu salenu s lanthanoidy a diamagnetickými kovy s různou velikostí náboje, s důrazem na dosud málo studované systémy, obsahující například Ag(I), Pd(II), Ga(III) spolu s lanthanoidy. Charakterizace a studium magnetických vlastností připravených komplexů pomocí fyzikálně chemických metod.

vedoucí práce: Mgr. Kamil Kotrle

 

Příprava a studium komplexů 3d kovů ve tvaru trigonálního prizmatu s ligandy odvozenými od kyseliny 2-formylfenoxyoctové

Teoretická část: Rešerše magneticky zajímavých komplexů 3d kovů ve tvaru trigonálního prizmatu, zaměřená zejména na komplexy Co(II)

Praktická část: Příprava nových ligandů odvozených od kyseliny 2-formylfenoxyoctové a jejích derivátů. Příprava komplexů těchto ligandů s Co(II) a případně dalšími vhodnými kovy. Charakterizace těchto komplexů pomocí fyzikálně-chemických metod se zaměřením na jejich magnetické vlastnosti.

vedoucí práce: Mgr. Kamil Kotrle

 

Benchmarking studie teoretického výpočtu energetické bariéry jedno-molekulových magnetů u různých typů systémů

Teoretická část: Rešerše metod výpočetní chemie, používaných pro studium jedno-molekulových magnetů. Rešerše jedno-molekulových magnetů, které budou vybrány jako reprezentativní vzorky různých typů do benchmark studie.

Praktická část: Výpočet energetické bariéry jedno-molekulových magnetů pro vybrané komplexy pomocí metod výpočetní chemie. Porovnání výsledků s experimentálními daty, a zhodnocení, jestli je tato metoda spolehlivá pro studované typy látek.

vedoucí práce: Mgr. Kamil Kotrle

 

Komplexy triády železa s Schiffovými bázemi odvozenými od 8-aminochinolinu a studium potenciální antibakteriální aktivity

Literární rešerše přípravy 2,6-bis(1H-tetrazol-5-yl)pyridinu a jeho využití v koordinační chemii.

Syntéza 2,6-bis(1H-tetrazol-5-yl)pyridinu a jeho derivátů, a následně koordinačních sloučenin železa a kobaltu s cílem připravit látky měnící spinový stav nebo vykazující pomalou relaxaci magnetizace.

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.

 

Nanočástice selenu a studium jejich biologické aktivity

Teoretická část – rešerše na téma selenové nanočástice a aplikace v potravinářské a medicínské praxi.

Příprava nanočástic na bázi selenu a studium jejich vlastností.

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.     

 

Biologická aktivita komplexů první přechodné řady s benzimidazoly

Teoretická část – rešerše na téma benzimidazoly a jejich komplexy v medicínské praxi 

Příprava benzimidazolů a jejich komplexy s vybranými přechodnými kovy, testování cytoxicity a antibakteriální aktivity 

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.     

 

Komplexy ruthenia s benzimidazoly a jejich cytotoxicita

Teoretická část – rešerše na téma benzimidazoly jako léčiva 

Příprava benzimidazolů a komplexů ruthenia, testování cytoxicity a případně i antibakteriální aktivity 

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.

 

Komplexy triády železa s Schiffovými bázemi odvozenými od tris(2-aminoethyl)aminu a studium potenciální antibakteriální aktivity

Teoretická část – rešerše na téma Schiffovy báze a jejich možné použití v medicínské praxi 

Příprava Schiffových bází a jejich komplexy s Fe, Co a Ni, testování antibakteriálních vlastností 

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.  

Koordinační sloučeniny mědi s kombinací Schiffových bází a benzimidazolů

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.  

Příprava komplexů stříbra s S ligandy a jejich antibakteriální aktivita

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.  

Příprava komplexů zlata s S ligandy a studium jejich bioaktivity

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.  

Koordinační sloučeniny mědi, niklu a zinku s trikarboxylovými kyselinami a N donorovými ligandy a studium jejich biologické aktivity

Teoretická část – rešerše na téma trikarboxylové kyseliny v komplexech Cu, Ni a Zn  

Příprava komplexů s vybranými trikarboxylovými kyselinami, charakterizace a studium antimikrobiálních vlastností a protinádorové aktivity 

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.  

Variace monodentátního ligandu v polosendvičových komplexech tantalu

Literární rešerše biologicky/katalyticky aktivních polosendvičových komplexů tantalu. Literární rešerše vlivu variace monodentátního ligandu na vlastnosti polosendvičových komplexů.

Příprava a charakterizace modelových komplexů s různými monodentátními ligandy (halogenido, karboxylato).

            vedoucí práce: Mgr. Radka Křikavová, Ph.D.  

 

Polosendvičové Ta(V) komplexy s vybranými O-donorovými ligandy

Literární rešerše zaměřená na biologicky/katalyticky aktivní polosendvičové komplexy tantalu.

Příprava a charakterizace modelových Ta(V) komplexů a studium jejich roztokové stability.

            vedoucí práce: Mgr. Radka Křikavová, Ph.D.  

 

Polosendvičové Ir(III) komplexy s biologicky aktivními ligandy na bázi 8 hydroxychinolinu

Literární rešerše zaměřená na biologickou aktivitu platinových komplexů s ligandy na bázi 8‑hydroxychinolinu.

Příprava a charakterizace modelových Ir(III) komplexů s různými ligandy na bázi 8‑hydroxychinolinu. Studium stability připravených komplexů.

            vedoucí práce: Mgr. Radka Křikavová, Ph.D.  

 

Tvorba didaktických materiálů o PSP pro web Chemie žije

Mapování rozsahu, obsahu a kvality českých i zahraničních webů zaměřených na didaktiku chemie s tématem PSP.

Návrh, design a tvorba vlastního online materiálu pro didaktický web Chemie žije, tematický okruh PSP (specifikace po dohodě se školitelem). Vkládání vytvořeného materiálu do webové aplikace.

            vedoucí práce: Mgr. Radka Křikavová, Ph.D.  

 

Substituované deriváty acetylacetonu pro přípravu biologicky zajímavých hetero-bimetalických komplexů

Literární rešerše o biologické aktivitě hetero-bimetalických komplexů Co(III) s jinými přechodnými kovy.

Příprava vybraných derivátů acetylacetonu. Studium jejich vlastností a uplatnění při syntéze heterobimetalických komplexů.

vedoucí práce: Ing. Ivan Nemec, Ph.D.

 

Dvoujaderné halogenido-můstkované dysprosité komplexy

Literární rešerše na téma magnetických vlastností dimerních dysprositých komplexů přemostěných halogenidovými ligandy

Příprava vybraných dimerních dysprositých komplexů s můstkujícími halogenido ligandy. Studium jejich struktury, spektroskopických a magnetických vlastností.

vedoucí práce: Ing. Ivan Nemec, Ph.D.

 

Manganité a železité komplexy s nitro-substituovanými tetradentátními Schiffovými bázemi

Literární rešerše o Mn(III) a Fe(III) komplexech s nitro-substituovanými tetradentátními Schiffovými bázemi.

Příprava vybraných Mn(III) a Fe(III) komplexů s nitro-substituovanými tetradentátními Schiffovými bázemi. Studium jejich struktury, spektroskopických a magnetických vlastností.

vedoucí práce: Ing. Ivan Nemec, Ph.D.

  

Ladění vlastností železitých komplexů změnou periferních supramolekulárních synthonů

Literární rešerše o Fe(III) komplexech s hexadentátními Schiffovými bázemi, které vykazují křížení spinových stavů.

Příprava vybraných a různě periferně substituovaných Fe(III) komplexů s hexadentátními Schiffovými bázemi. Studium jejich struktury, spektroskopických a magnetických vlastností.

vedoucí práce: Ing. Ivan Nemec, Ph.D.

 

Heterobimetalické 3d-4f komplexy s Schiffovými bázemi odvozenými od kondenzace derivátů salicylaldehydu a ortho-aminofenolů

Literární rešerše o struktuře a magnetických vlastnostech 3d-4f komplexů s ligandy odvozenými kondenzací derivátů salicylaldehydu a ortho-aminofenolů.

Příprava vybraných 3d-4f komplexů. Studium jejich struktury, spektroskopických a magnetických vlastností.

vedoucí práce: Ing. Ivan Nemec, Ph.D.

 

Průmyslové výroby anorganických hnojiv

Teoretická část - provést rešerši týkající se průmyslových výrob základních anorganických hnojiv. Dále provést na dané téma analýzu učebnic pro střední školy, zařazení tématu v RVP (G, víceleté G) a analýzu ŠVP vybraných škol.

Praktická část - vyhledat, které české chemické závody uvedené látky vyrábějí, z jakých surovin, jakými postupy a v jakých množstvích. Vytvořit technologická schémata pro dané výroby a jejich srozumitelný popis. Vytvořit výukovou prezentaci v PowerPointu.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

   

Historie a současnost barviva Indiga: tvorba podpůrných výukových materiálů pro střední školy

Teoretická část -  provést literární rešerši týkající se historie a současnosti barviva Indiga, se zaměřením na jeho chemickou syntézu a vlastnosti. Dále provést analýzu učebnic chemie pro střední školy, zařazení tématu v RVP (G, víceleté G) a analýzu ŠVP vybraných škol pro téma chemických barviv. 

Praktická část – tvorba nových podpůrných výukových materiálů pro efektivnější výuku historie a chemie barviva Indiga.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

  

Chemie uhlí: tvorba podpůrných výukových materiálů pro střední školy

Teoretická část - provést literární rešerši týkající se složení a chemického zpracování uhlí. Zmapovat  místa v České republice, která jsou s uhlím spojená, tedy s její těžbou, skladováním a zpracováním. Dále provést analýzu učebnic chemie  pro střední školy, zařazení tématu v RVP (G, víceleté G) a analýzu ŠVP vybraných škol pro téma uhlí a jeho zpracování. 

Praktická část - vytvořte podpůrné výukové materiály na téma uhlí, např. video, pracovní listy, prezentace v PowerPointu a další.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

 

Badatelské úlohy do školní lavice - návrh chemických úkolů pro rozvoj badatelských zručností žáků

Teoretická část: Badatelsky orientované vzdělávání, úrovně bádání a etapy badatelského cyklu.

Praktická část: Návrh a zpracování úloh pro rozvoj jednotlivých badatelských zručností v předmětu chemie. 

vedoucí práce: Mgr. Jana Prášilová, Ph.D.

   

Výukové programy pro neformální vzdělávání v chemii

Teoretická část: Možnosti neformálního vzdělávání, rešerše stávajících nabízených přírodovědných edukačních programů v Olomouckém kraji se zaměřením na chemii.

Praktická část: Zpracování pracovních listů k výukovému programu zaměřených na vybrané chemické téma a jeho ověření ve vybrané instituci.

vedoucí práce: Mgr. Jana Prášilová, Ph.D.

   

Příprava a vlastnosti komplexů kobaltu se zajímavými organickými ligandy (triazen-1-oxidy)

Literární rešerše týkající se přípravy triazen-1-oxidů a jejich koordinačních sloučenin s kobaltem jako centrálním atomem.

Příprava triazen-1-oxidů a od nich odvozených koordinačních sloučenin kobaltu a charakteristika připravených sloučenin pomocí dostupných fyzikálně-chemických metod. 

            vedoucí práce: RNDr. Zdeněk Smékal, Ph.D.

     

Využití inteligentních mobilních telefonů ve výuce chemie

Literární rešerše zaměřená na přehled mobilních aplikací používaných při výuce chemie na ZŠ, SŠ a VŠ v rámci digitalizace vzdělávání.

Příprava a realizace jedné vyučovací hodiny na ZŠ a jedné vyučovací hodiny na SŠ s pomocí inteligentních žákovských mobilních telefonů.

            vedoucí práce: RNDr. Zdeněk Smékal, Ph.D.

 

Výukové metody na základní škole

Teoretická část: Literární rešerše týkající se problematiky výuky za základních školách. Metody a s tím souvisejících pojmy ve výuce chemie dle platného RVP.

Praktická část: Zapojení různých metod do výuky chemie na základní škole. Návrh vhodných aktivit pro využití v současné škole.

vedoucí práce: Mgr. Tomáš Šilha, Ph.D.

   

Polosendvičové komplexy platinových kovů s vybranými N,P-donorovými ligandy

Teoretická část: literární rešerše biologicky aktivních polosendvičových Ru(II), Os(II), Rh(III) a Ir(III) komplexů.

Praktická část: syntéza a fyzikálně-chemická charakterizace vybraných komplexů.

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Syntéza Pt(IV) komplexů s vybranými deriváty 7-azaindolu

Teoretická část: literární rešerše multi-cílových biologicky aktivních Pt(IV) komplexů a Pt(II) komplexů s azaindoly.

Praktická část: syntéza a fyzikálně-chemická charakterizace vybraných modelových Pt(IV) komplexů.

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Syntéza vícejaderných koordinačních sloučenin vybraných přechodných prvků

Literární rešerše vícejaderných biologicky aktivních komplexů.

Syntéza a fyzikálně-chemická charakterizace vybraných modelových komplexů.

Studium složení a stability připravených komplexů.

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Thidiazuron jako ligand biologicky aktivních koordinačních sloučenin

Teoretická část: literární rešerše zaměřená na rostlinný hormon thidiazuron, jeho biologickou aktivitu a možnosti jeho koordinační chemie.

Praktická část: syntéza modelových sloučenin vybraných přechodných kovů a charakterizace připravených sloučenin vhodnými analytickými technikami.

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Základní fotodynamické vlastnosti Pt(II) dijodo komplexů

Teoretická část: literární rešerše protinádorově aktivních Pt(II) dijodo komplexů.

Praktická část: experimentální studium fotodynamických vlastností vybraných Pt(II) dijodo komplexů vhodnými analytickými technikami (např. elektronová (UV-Vis) spektroskopie nebo NMR).

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Metalace biomolekul pohledem základních spektrálních technik

Teoretická část: literární rešerše problematiky interakce biologicky aktivních komplexů s vybranými biomolekulami (např. DNA).

Praktická část: experimentální studium interakce vybraných komplexů s různými biomolekulami (např. DNA, albuminem, NADH nebo glutathionem) vhodnými analytickými technikami (např. elektronová (UV-Vis) a fluorescenční spektroskopie).

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Studium interakce vybraného polosendvičového Os(II) komplexu s glutathionem

Teoretická část: literární rešerše biologicky aktivních polosendvičových Os(II) komplexů a jejich interakce s biomolekulami (např. glutathion, aminokyseliny, DNA).

Praktická část: experimentální studium interakce vybraného polosendvičového Os(II) komplexu s glutathionem NMR spektroskopií příp. jinými analytickými technikami (např. HPLC).

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Diplomové práce

programy Anorganická a bioanorganická chemie a Učitelství chemie pro střední školy

Komplexy lanthanoidů s acylhydrazony

Teoretická část: literární rešerše o struktuře, magnetických a optických vlastnostech lanthanoidů s ligandy acylhydrazonového typu.

Praktická část: příprava navržených acylhydrazonových ligandů a vykonání pokusů o přípravu komplexů s lanthanoidy.

vedoucí práce: Mgr. Peter Antal, PhD.

  

Elektronicky zpracovaný výukový materiál jako doplněk pro výuku chemie na SŠ

Teoretická část: literární rešerše dostupných učebnic chemie pro SŠ a vybraných zdrojů elektronických výukových materiálů vhodných do výuky chemie na střední škole.

Praktická část: Analýza a zhodnocení vybraných zdrojů (učebnic a elektronických výukových materiálů). Vytvoření nových elektronických studijních materiálů pro vybraná témata výuky chemie na střední škole jako doplněk ke stávajícím učebnicím a dalším výukovým textům. Část z nich ověřte ve školské praxi a vyhodnoťte. Zpracování výsledků práce formou diplomové práce.

vedoucí práce: Mgr. Iveta Bártová, PhD.

  

Mezipředmětové vztahy chemie-fyzika v přírodovědném vzdělávání

Teoretická část: literární rešerše týkající se problematiky mezipředmětových vztahů ve výuce chemie a fyziky. Integrovaná výuka přírodovědných předmětů. Aktivizační metody ve výuce chemie.

Praktická část: Analýza problematiky mezipředmětových vztahů ve výuce chemie s přesahem do výuky fyziky. Zpracování vybraných témat do výuky chemie se zaměřením na mezipředmětové vazby, s návrhem jejich využití ve výuce chemie. Ověření ve školské praxi a jeho vyhodnocení. Zpracování výsledků práce formou diplomové práce.   

vedoucí práce: Mgr. Iveta Bártová, PhD.

  

Podpůrný materiál k předmětu obecná chemie (zaměření na chemické výpočty)

Teoretická část: literární rešerše týkající se problematiky chemických výpočtů ve výuce chemie na střední škole (zaměřeno na čtyřleté a víceleté gymnázia).

Praktická část: Analýza problematiky chemických výpočtů ve výuce chemie na střední škole. Zpracování vybraných témat ve formě studijního materiálu pro žáky gymnázií se zájmem o studium chemie a učitelství chemie na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci. Vytvořený materiál k vybraným tématům bude obsahovat požadované znalosti, studijní text doplněný příklady k procvičování. Ověření ve školské praxi a jeho vyhodnocení. Výsledky své práce zpracujte formou bakalářské práce.

vedoucí práce: Mgr. Iveta Bártová, Ph.D.

 

Luminiscenční biosenzory založené na komplexech lanthanoidů s makrocyklickými ligandy

Teorie a princip luminiscence komplexů obsahující lanthanoidy.

Syntéza a charakterizace nového makrocyklického ligandu obsahující skupinu podporující tzv. anténový efekt.

Příprava a charakterizace komplexů tohoto ligandu s vybranými lanthanoidy.

vedoucí práce: doc. RNDr. Bohuslav Drahoš, Ph.D.

   

Knihovna videoexperimentů doplňující výuku anorganické chemie na VŠ

Porovnání výuky anorganické a koordinační chemie na vysokých školách v ČR.

Vytvoření a natočení knihovny vybraných experimentů z anorganické a koordinační chemie, které budou demonstrovat vlastnosti látek, jež jsou probírány v kurzech anorganické a koordinační chemie na VŠ.

vedoucí práce: doc. RNDr. Bohuslav Drahoš, Ph.D.

 

Příprava a studium luminiscenčních vlastností měďných koordinačních sloučenin s tetrazolovými deriváty

Literární rešerše měďných koordinačních sloučenin vykazujících luminiscenční vlastnosti a využití tetrazolových ligandů pro tvorbu příslušných koordinačních sloučenin.

Syntéza vybraných tetrazolových ligandů a jejich Cu(I) koordinačních sloučenin, studium luminiscenčních vlastností a možných aplikací ve fotokatalýze nebo ve fluorescenční termometrii.

vedoucí práce: doc. Ing. Radovan Herchel, Ph.D.

 

Příprava benzimidazolů odvozených od 4-methyl-o-fenylendiaminu a jejich komplexy s niklem

Teoretická část – rešerše na dané téma.

Syntéza methyl derivátů bis-benzimidazolů, jejich charakterizace, syntéza nikelnatých komplexů a bioaplikace.

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.

 

Příprava benzimidazolů odvozených od 4-chloro-o-fenylendiaminu a jejich komplexy s mědí a niklem

Teoretická část – rešerše na dané téma.

Syntéza chloro derivátů benzimidazolů, jejich charakterizace, syntéza měďnatých a nikelnatých komplexů a bioaplikace.

            vedoucí práce: prof. RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.

    

Polosendvičové komplexy tantalu s polydentátními ligandy

Literární rešerše biologicky/katalyticky aktivních polosendvičových komplexů tantalu a komplexů platinových kovů s polydentátními ligandy.

Vytipování, syntéza a charakterizace vybraných ligandů a jejich Ta(V) komplexů. Studium stability připravených komplexů.

vedoucí práce: Mgr. Radka Křikavová, Ph.D.

 

19F NMR spektroskopie jako nástroj pro detailní studium stability biologicky aktivních komplexů

Literární rešerše zaměřená na využití 19F NMR spektroskopie při studiu biologicky aktivních komplexů

Příprava a charakterizace vybraných komplexů obsahujících ve struktuře fluor. Provedení a detailní interpretace 19F NMR experimentů sledujících stabilitu komplexů a jejich interakce s modelovými biomolekulami.

vedoucí práce: Mgr. Radka Křikavová, Ph.D.

 

Jednomolekulové magnety s nitro-substituovanými ligandy

Literární rešerše na téma jedno-molekulových magnetů se speciálním zaměřením na jednoiontové magnety s nitro-substituovanými ligandy.

Příprava vybraných Co(II), Dy(III) a Er(III) komplexů. Studium jejich struktury, spektroskopických a magnetických vlastností.

vedoucí práce: Ing. Ivan Nemec, Ph.D.

 

Využití metod krystalového inženýrství u železitých sloučenin vykazujících křížení spinových stavů

Literární rešerše o jednojaderných komplexech Fe(III) vykazujících křížení spinových stavů a možnostech uplatnění metod krystalového inženýrství pro ladění jejich vlastností.

Příprava vybraných Fe(III) komplexů s penta- a hexadentátními Schiffovými bázemi jako ligandy. Studium jejich struktury, spektroskopických a magnetických vlastností.

vedoucí práce: Ing. Ivan Nemec, Ph.D.

 

Heterobimetalické jednomolekulové magnety s interakcemi Co•••Pt a Co•••Pd

Literární rešerše na téma jednomolekulových magnetů se speciálním zaměřením na jedno-iontové magnety s vazbou (anebo nekovalentní interakcí) mezi centrálními atomy molekul.

Příprava vybraných Co-Pt a Co-Pd komplexů. Studium jejich struktury, spektroskopických a magnetických vlastností.

vedoucí práce: Ing. Ivan Nemec, Ph.D.

 

Jaderná energetika: tvorba podpůrných výukových materiálů pro střední školy

Teoretická část - provést literární rešerši týkající se radioaktivity a jaderné energetiky v ČR. Dále provést analýzu učebnic chemie pro střední školy, zařazení tématu v RVP (G, víceleté G) a analýzu ŠVP vybraných škol pro téma radioaktivity a jaderné energetiky a diskutovat mezipředmětové vazby pro dané téma. 

Praktická část – tvorba nových podpůrných výukových materiálů pro efektivnější výuku jaderné chemie a energetiky. Vytvořené materiály otestovat na vybrané střední škole.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

 

Využití umělé inteligence ve výuce chemie

Teoretická část - provést literární rešerši týkající se umělé inteligence a jejího využití ve výuce obecně, následně se zaměřením na chemii.

Praktická část – vytvořit dotazníkové šetření pro střední školy zaměřené na využití umělé inteligence ve výuce  a navrhnout způsoby použití umělé inteligence ve výuce chemie a vytvořit podpůrné materiály pro střední školy, které budou otestovány na studentech.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

 

Krystalizace ve výuce chemie

Teoretická část - provést literární rešerši týkající krystalizace a jeho způsobu teoretické i praktické výuky v chemii v ČR i zahraničí.

Praktická část – vytvořit dotazníkové šetření pro střední školy zaměřené na téma krystalizace. Vytvořit podpůrné materiály a didaktické pomůcky pro střední školy na dané téma, které budou otestovány na studentech.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

 

Polarita rozpouštědel a solvatochromismus: tvorba podpůrných výukových materiálů pro střední školy

Teoretická část - provést literární rešerši týkající se rozpouštědel, jejich polarity a solvatochromismu. Dále provést analýzu učebnic chemie pro střední školy, zařazení v RVP (G, víceleté G) a analýzu ŠVP vybraných škol pro téma rozpouštědla a jejich polarity.

Praktická část – tvorba nových podpůrných výukových materiálů pro efektivnější výuku rozpouštědel a jejich polarity. Vytvořit didaktickou pomůcku, která znázorňuje solvatochromismus. Vytvořené materiály otestovat na vybrané střední škole.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

 

Tvorba programu na komentovanou prohlídku katedry anorganické chemie v rámci akce Olomoucké muzejní noci

Teoretická část - provést literární rešerši týkající se neformální, formální a informálního vzdělávání. Zmapovat přehled akcí, kterých se Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého účastní s cílem popularizovat vědu.

Praktická část - provést dotazníkové šetření na středních školách téma neformálního vzdělávání a popularizačních akcí a vytvořte pro katedru anorganické chemie program pro komentovanou prohlídku doplněnou o demonstrační experimenty pro akci „Olomoucké muzejní noci“, prohlídky zrealizujte a pokuste se získat zpětnou vazbu od návštěvníků.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

 

Rozvoj a hodnocení didaktických materiálů pro STEM výuku chemie

Teoretická část - provést literární rešerši týkající STEM (věda, technologie, inženýrství a matematika) výuky a dostupných materiálů v České republice a zahraničí. 

Praktická část - vytvoření a hodnocení nových didaktických materiálů pro STEM výuku chemie s důrazem na zlepšení porozumění konceptům chemie a jejich praktické aplikace.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

 

Přírodní a syntetická vlákna: tvorba podpůrných výukových materiálů pro střední školy

Teoretická část - provést literární rešerši týkající se přírodních a syntetických vláken. Dále provést analýzu učebnic chemie pro střední školy, zařazení v RVP (G, víceleté G) a analýzu ŠVP vybraných škol pro zadané téma.

Praktická část – tvorba nových podpůrných výukových materiálů pro efektivnější výuku přírodních a syntetických vláken. Vytvořené materiály otestovat na vybrané střední škole.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

 

Tvorba sady písemek k učivu ZŠ a SŠ

Teoretická část - provést literární rešerši týkající správného způsobu testování a známkování žáků na ZŠ a SŠ. Vyhledat knihy a sbírky, které se tomuto tématu věnují.

Praktická část – tvorba sady písemek pro ZŠ a SŠ. Vytvořené materiály otestovat na vybrané základní nebo střední škole.

vedoucí práce: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.

 

Chemicky laděné edularpy a jejich uplatnění ve formálním i neformálním vzdělávání

Teoretická část: Charakteristika vzdělávacích larpových her, rešerše stávajících her se zaměřením na chemickou stránku úkolů, využití larpových her ve formálním a neformálním vzdělávání.

Praktická část: Vytvoření vlastních larpové hry s chemickou tématikou a její ověření ve výuce chemie.

vedoucí práce: Mgr. Jana Prášilová, Ph.D.

 

Aktivizační metody a jejich zařazení do výuky chemie – příprava materiálů k vybrané skupině periodické tabulky prvků pro web Chemie žije!

Teoretická část: Charakteristika vybraných aktivizačních metod výuky, rešerše obsahu a rozsahu učiva k dané skupině prvků periodické tabulky.

Praktická část: Vytvoření teoretické části náplně k vybrané skupině prvků, zpracování návrhů využití aktivizačních metod k danému tématu a jejich ověření ve výuce.

vedoucí práce: Mgr. Jana Prášilová, Ph.D.

 

Rovnováha mezi nízkospinovým a vysokospinovým stavem v komplexech železa(III) se Schiffovými bazemi odvozenými od salicylaldehydu a polydentátních aminů

Literární rešerše zaměřená na přehled koordinačních sloučenin Fe(III) se Schiffovými bazemi vykazující změnu spinového stavu.

Příprava vybraných polydentátních Schiffových bazí a od nich odvozených koordinačních sloučenin železa(III), studium připravených látek s důrazem na monokrystalovou RTG analýzu a magnetické vlastnosti.

            vedoucí práce: RNDr. Zdeněk Smékal, Ph.D.

 

Křížení spinových stavů u magneticky zajímavých železitých komplexů s 2,2´-dihydroxyazobenzenem

Literární rešerše zaměřená na koordinační sloučeniny Fe(III) s 2,2´-dihydroxyazobenzenem a jeho analogy.

Příprava nových koordinačních sloučenin železa(III) s 2,2´-dihydroxyazobenzenem jako ligandem, studium připravených látek s důrazem na monokrystalovou RTG analýzu a magnetické vlastnosti.

            vedoucí práce: RNDr. Zdeněk Smékal, Ph.D.

 

Výukové metody na středních školách

Teoretická část: Literární rešerše týkající se problematiky výuky za středních školách. Metody a s tím souvisejících pojmy ve výuce chemie dle platného RVP. Srovnání různých druhů středních škol.

Praktická část: Zapojení různých metod do výuky chemie na střední škole. Návrh vhodných aktivit pro využití v současné gymnaziální a průmyslové škole.

vedoucí práce:Mgr. Tomáš Šilha, Ph.D.

 

Netradiční chemické pokusy

Teoretická část: Literární rešerše týkající se problematiky výuky na středních nebo základních školách. Metody a s tím souvisejících pojmy ve výuce chemie dle platného RVP a bezpečnostních zákonů.

Praktická část: Navržení chemických pokusů do vzdělávacího procesu na středních školách. Vyzkoušení všech pokusů v laboratoři a jejich zpracování pro výukový proces.

vedoucí práce:Mgr. Tomáš Šilha, Ph.D.

 

Srovnání výukového procesu chemie na základních školách ČR a ve vybraných zemích EU

Teoretická část: Literární rešerše týkající se problematiky výuky na základních školách a v EU.

Praktická část: Výběr škol v zahraničí a jejich srovnání s českými.

vedoucí práce: Mgr. Tomáš Šilha, Ph.D.

   

Syntéza a studium stability modelových fluorovaných polosendvičových komplexů

Teoretická část: literární rešerše biologicky aktivních polosendvičových komplexů Ru, Rh, Os a Ir, se zaměřením na fluorované sloučeniny a studium roztokové stability.

Praktická část: syntéza modelových koordinačních sloučenin s fluorderiváty jednotlivých ligandů; studium stability vhodnými analytickými technikami (např. NMR).

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Možnosti funkcionalizace polosendvičových komplexů platinových kovů

Teoretická část: literární rešerše multi-cílových biologicky aktivních polosendvičových Ru(II), Rh(III), Os(II) a Ir(III) komplexů.

Praktická část: téma zaměřené na biologickou funkcionalizaci arenových a arenylových η‑koordinovaných ligandů; syntéza a fyzikálně-chemická charakterizace vybraných modelových komplexů.

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Studium reaktivity CO2 v přítomnosti polosendvičových komplexů vybraných platinových kovů

Teoretická část: literární rešerše polosendvičových komplexů Ru, Rh, Os a Ir a jejich vztahu k CO2.

Praktická část: studium interakce vybraných polosendvičových komplexů s CO2 relevantními analytickými technikami (např. NMR spektroskopií).

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Studium reaktivity polosendvičových komplexů s reaktivními kovem-aktivovanými ligandy

Teoretická část: literární rešerše biologicky aktivních polosendvičových komplexů Ru, Rh, Os a Ir se zaměřením na ligandy nesoucí vybrané centrum chemické reaktivity (např. azo vazba).

Praktická část: experimentální studium stability vybraného polosendvičového komplexu v přítomnosti vybraných biomolekul (např. NADH nebo askorbát) vhodnými analytickými technikami (např. NMR nebo HPLC).

 vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Studium katalytických aktivit polosendvičových komplexů vybraných přechodných kovů

Teoretická část: literární rešerše katalyticky aktivních polosendvičových komplexů Ru, Rh, Os a Ir.

Praktická část: experimentální studium katalytické aktivity (např. hydrogenační reakce nebo vývoj vodíku) vybraných polosendvičových komplexů Ru, Rh, Os a Ir.

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Tvorba obsahu webu Chemie žije

Teoretická část: aspekty multimediálního vzdělávání.

Praktická část: tvorba obsahu nově vznikajícího didaktického chemického webu, samostatné vkládání relevantních informací (např. základní informace o chemických prvcích) na příslušný web.

vedoucí práce: doc. Mgr. Pavel Štarha, Ph.D.

 

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)