Badatelský víkendový seminář bude kvůli koronaviru uspořádán online formou

Ludmila Včelařová a Ivan Petřík
Foto: Ota Blahoušek
Pátek 13. listopad 2020, 14:00 – Text: Šárka Chovancová

Devadesát středoškolských studentů z celé České republiky se o víkendu zúčastní Badatelského víkendového semináře, který přírodovědecká fakulta letos kvůli pandemii koronaviru pořádá elektronickou formou. Studentům budou pomocí videoprezentací a online diskuzí představeny zajímavé vědecké projekty z oblasti přírodních věd. Součástí programu bude i soutěž a týmová práce na virtuálním projektu.

„Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci jsme museli Badatelský víkendový seminář přenést do online prostředí platformy Zoom. V pátek seznámíme studenty s průběhem semináře a s přednáškami, které pro ně přichystali zaměstnanci a studenti přírodovědecké fakulty. Představíme jim také projekty Badatel a Newton, víkendový skupinový projekt a vyhlásíme soutěž o knihy z nakladatelství Backstage Book,“ uvedla za pořadatele Ludmila Včelařová.

Studenti budou moci sledovat přednášky Rostislava Vodáka a Pavla Ženčáka z katedry matematické analýzy a aplikací matematiky, kteří se budou věnovat problematice optimalizace, Jakub Koníček z katedry geoinformatiky se zaměří na geoinformatiku jako obor budoucnosti, tedy na základní geoinformační technologie, jako jsou GIS, dálkový průzkum Země, digitální kartografie, navigační systémy či vývoj geoaplikací. Ludmila Včelařová z Laboratoře růstových regulátorů seznámí studenty s rozdíly mezi konvenčním a nekonvenčním šlechtěním rostlin a živočichů. Jan Strojil z Ústavu farmakologie Lékařské fakulty UP se pak pokusí vypořádat s problémem, že všechny léky jsou nebezpečné a některé mohou být užitečné. Zmíní některé přešlapy medicíny a proč musíme pořád opatrně balancovat mezi Skyllou a Charybdou.

„Po jednotlivých přednáškách bude následovat diskuze na dané téma. Studenti také dostanou prostor na realizaci skupinového projektu a v neděli ráno po přednášce Jana Tomáštíka na téma Šaty dělají materiál představí výsledky skupinového projektu,“ dodala Ludmila Včelařová.

Zpět