Běhu s klokanem se letos zúčastnila více než stovka závodníků

Běh s klokanem
Foto: Šárka Chovancová
středa 3. říjen 2018, 12:39 – Text: Šárka Chovancová

Na čtyřicet dětí a sedmdesát dospělých využilo hezkého počasí ke krosovému závodu Běh s klokanem, který o víkendu pořádala přírodovědecká fakulta v Olomouci - Hejčíně. Třináctý ročník této sportovní akce se konal za podpory Statutárního města Olomouce, Olomouckého kraje a Jednoty českých matematiků a fyziků a jejího pobočného spolku Olomouc. Běh s klokanem byl letos poprvé součástí Evropského týdne sportu.

„Mám tuto tradiční akci rád, jsem tady už poněkolikáté. Je to dobrá příprava pro další závody," uvedl jeden ze závodníků Pavel Jína. Atmosféru Běhu s klokanem si pochvaloval i Tomáš Krejčí z Hlušovic. „Závodů se účastním, protože rád běhám a mám to kousek. Je tady velmi příjemná atmosféra, takže se zdržím i po závodě."

Děti a dospělí, kteří se závodů zúčastnili, zdolávali tratě dlouhé od 60 metrů až po devět kilometrů. Největší zastoupení měla skupina dětí ve věku šest a sedm let. Nejstarším účastníkem byl pak osmašedesátiletý Bedřich Vynikal, který ve své skupině obsadil 2. místo. Novinkou závodu bylo zřízení kategorie "Příchozí" (neregistrovaní), do které se přihlásilo 14 závodníků. Výsledky soutěže najdete zde.

„Letos nám přálo počasí, atmosféra byla výborná, vše probíhalo v klidu a pohodě. Účastníků bylo sice méně, ale všichni byli spokojeni, což mě velmi těší. Běžci i pořadatelé přispěli na podporu klokana rudého v olomoucké zoo," prozradil jeden ze zakladatelů této akce Josef Molnár.

Tradiční krosový závod Běh s klokanem měl zázemí v restauraci U Travise a nabídl i doprovodný program, ve kterém nechyběly hlavolamy a zábavné kvízy. O hudební doprovod se postarala kapela 3+n. Každý závodník obdržel balíček vitamínových doplňků.

První ročník Běhu s klokanem se uskutečnil před budovou přírodovědecké fakulty v roce 2006 s cílem propagovat matematiku a pohyb. Tehdy se ho zúčastnily jen děti, které absolvovaly trojboj - běh, matematické úkoly a skákání v pytli. Běh s Klokanem navazuje na mezinárodní soutěž Matematický klokan. Ta je inspirována podobnou soutěží v Austrálii. Od roku 1991 se tato soutěž postupně rozšířila v Evropě i ostatních kontinentech.