Biochemik Marek Petřivalský byl Deníkem Referendum zvolen osobností roku 2020

Foto: Ota Blahoušek
Čtvrtek 7. leden 2021, 9:22 – Text: Šárka Chovancová

Biochemik Marek Petřivalský byl Deníkem Referendum zvolen osobností roku 2020. Ocenění získal za to, že upozornil na nesrovnalosti při vyšetřování loňské ekologické havárie na řece Bečvě, jejíž příčinu úřady dosud nezjistily. Deník Referendum letos ocenil také Zuzanu Klusovou, Noru Fridrichovou, Václava Lásku, Petru Peckovou a Jiřího Malíka.

„Je vzorem prosté občanské slušnosti a odvahy akademika, který své vzdělání bere jako statek, jenž se má využívat ve veřejném zájmu,“ komentoval Deník Referendum zvolení Marka Petřivalského osobností roku 2020.

„Redakce ocenila mé články o Bečvě, ale také „účast na impozantním zápasu o uchování a prohloubení svobody své univerzity“. Odkázala na můj článek na Diskuzním Žurnálu UP,“ uvedl Marek Petřvalský, který na Diskuzním Žurnálu publikoval komentář zaměřený na dění kolem příprav vědeckého centra Catrin.

V předchozích letech Deník Referendum osobnostmi roku zvolil například Víta Rakušana, Petra Pitharta či dobrovolníky, kteří na pražském hlavním nádraží pomáhali uprchlíkům. Článek o českých osobnostech roku 2020 najdete zde.

Zpět