Bylinky provoní botanickou zahradu přírodovědecké fakulty. Už ve čtvrtek

Foto: Podzimně zbarvená Themeda triandra (Václav Dvořák).
Středa 14. září 2022, 11:32 – Text: Šárka Chovancová

Po letní přestávce se do botanické zahrady přírodovědecké fakulty vrací oblíbené tematicky zaměřené přírodovědné programy. Bylinkový den, který se uskuteční už ve čtvrtek, navštíví nejprve děti a žáci mateřských a základních škol. Odpolední program je určen veřejnosti.

„Lektorka Alice Háková bude hovořit nejprve o léčivých vlastnostech bylinek pěstovaných v botanické zahradě, poté z nich připraví čaj. Návštěvníci si mohou vyrobit aromatické bylinkové pytlíčky a vyzkoušet si kuličkovým lisem tisk na plátěné tašky. Pro děti je připraveno i hledání pokladu,“ uvedl vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.

Dopolední program bude věnován dětem a žákům mateřských a základních škol, odpoledne se bezplatně mohou zúčastnit děti a rodiče z řad široké veřejnosti. „Akce pro veřejnost se koná od 16:00 do 17:30 ve spolupráci s partnerským Spolkem pro ochranu přírody Viadua,“ doplnil Václav Dvořák.

Botanická zahrada přírodovědecké fakulty se rozkládá na ploše zhruba půl hektaru na okraji historického centra Olomouce nedaleko Smetanových sadů. Nachází se v ní přes tisíc domácích i exotických druhů rostlin. „Září patří k nejhezčím obdobím zahrady. Dozrává mnoho zajímavých plodin, listy stromů a trávy se barví do okrových tónů. Do plného květu se dostává exotická dřevina heptakodium jasmínovité, která skutečně vůní připomíná jasmínové aroma. Návštěvníci k nám mohou zavítat každý pracovní den, v tomto měsíci máme otevřeno do 18:00," dodal Václav Dvořák.