Gymnazistka díky projektu Badatel uspěla v zahraničním klání

Studentka Tereza Kozáková (uprostřed) získala ocenění na mezinárodní soutěži.
Foto: archiv TK
Sobota 6. květen 2017, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Až ve druhé místo na nedávné Mezinárodní konferenci mladých vědců ve Stuttgartu vyústil zájem gymnazistky z Hradce Králové Terezy Kozákové. Významnou podporu v cestě za úspěchem jí poskytl projekt Badatel na podporu mladých talentů a Martin Fellner z Laboratoře růstových regulátorů, který její práci v letech 2015 a 2016 vedl. Studentka v zahraniční konkurenci zaujala s prací nazvanou Interakce modrého světla a hormonu auxinu v růstu rostlin.

„Měla jsem štěstí, že jsem našla stránku projektu Badatel, kde byla vypsána spousta zajímavých námětů. Zaměřila jsem se na biologii, protože příroda a rostliny mě baví odmala, a vybrala si téma, které mě nejvíce zaujalo. Podstatou bylo zjistit, jak modré světlo ovlivňuje citlivost hypokotylů - nejspodnějších článků stonku mezi kořínkem a děložními lístky - rostlinek rajčete jedlého vůči inhibičním účinkům syntetického auxinu 2,4-D. Díky použití mutanta jsem také zjišťovala, zda vliv modrého světla zprostředkovává i receptor červeného záření, fytochrom,“ uvedla studentka třetího ročníku Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové.

V roce 2016 vyhrála s touto prací okresní i krajské kolo SOČ, letos v dubnu se vypravila do Stuttgartu, kde prezentovala také poster. „Na konferenci jsem jela s myšlenkou si to pořádně užít. Ocenění pro mne bylo velkým překvapením. Hodně pro mne znamenal i přístup komise, byli k nám přednášejícím ohromně vstřícní,“ sdělila své dojmy Kozáková.

„Jde o vynikající výsledek. Umístění je o to cennější, že této konference se účastnilo minimálně 150 studentů z 27 zemí světa,“ řekl profesor Fellner. Podle něj Českou republiku na konferenci zastupovali čtyři studenti.

Úspěch mladou badatelkou podnítil k další práci. „Zvažuju vypracování další práce i ve čtvrťáku, abych se za rok mohla znovu zúčastnit, i když jsem už původně nechtěla kvůli maturitě a přijímačkám. Co bude dál, se uvidí, ale vědecká práce bude vždy něco, co mě baví,“ uzavřela studentka.

Bližší informace o konferenci jsou dostupné zde