Jak pracovat s nadanými dětmi? Odpoví konference v Pevnosti poznání

Děti při návštěvě laboratoří v CRH.
Ilustrační foto: Archiv Pevnosti poznání
Pondělí 22. únor 2021, 12:00 – Text: Martina Vysloužilová

Zajímá vás práce s nadanými a talentovanými dětmi? Jste pedagog, odborník nebo rodič a chcete navázat kontakty v této oblasti? Popularizační centrum Přírodovědecké fakulty UP pořádá ve středu 24. února od 9 hodin online konferenci Podpora nadání v Olomouckém kraji, kde můžete najít odpověď na řadu otázek a inspirovat se příběhy ostatních. Na setkání vystoupí zástupci škol, neziskových a kulturních organizací a dalších vzdělávacích zařízení.

Cílem konference je seznámit ředitele, učitele a širokou veřejnost s činností Krajské sítě podpory nadání a představit některé instituce, které vytváří podnětné a motivující prostředí pro rozvoj žáků základních, středních i vysokých škol. Akci organizuje Pevnost poznání společně s Olomouckým krajem v rámci projektu Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Olomouckého kraje.

Na konferenci vystoupí Roman Chvátal, který je programovým ředitelem Pevnosti poznání. „Budu mluvit o našich mimoškolních aktivitách, což jsou Science Camp nebo Klub nadaných dětí. Díky nim se děti podívají do špičkových laboratoří vědců, vyzkoušejí si chemické pokusy nebo například vyřeší náročné matematické kvízy a úlohy,“ řekl Chvátal, který je také zástupcem Národního pedagogického institutu ČR. Doplnil, že přírodovědecká fakulta zase nabízí zajímavý program Newton, který umožňuje nadaným středoškolským studentům studovat na Univerzitě Palackého ještě před úspěšným složením maturitní zkoušky. „Student navštěvuje vybranou výuku společně s vysokoškolskými spolužáky a skládá zápočty a zkoušky s perspektivnou, že po nástupu do řádného studia může požádat o uznání kreditů za již úspěšně absolvovaný předmět.“

Zajímavá bude také prezentace ředitelky Střediska volného času ATLAS a BIOS v Přerově Blanky Maškové. „S kolegy věříme, že právě u nás je prostor na odkrývání skrytých talentů. Už antičtí filozofové pochopili, že hra a společný zájem rozvíjí tvořivost, podněcují k iniciativě a pomáhají regeneraci sil. To všechno společně může pomoci dětem a mládeži při vytváření jejich zdravého sebevědomí, zachránit je před pocitem beznaděje a prázdnoty. Mnohdy se dobrý koníček rozvíjející jejich nadání může stát i podnětem a pomocníkem při hledání uplatnění se na trhu práce,“ řekla Blanka Mašková.

Organizátoři by rádi navázali spolupráci s dalšími institucemi, které mají nadaným žákům co nabídnout. „Doufám, že výstupy z konference vzbudí zájem o podporu nadání mezi pedagogy a rodiči, ale motivují také další instituce k zapojení do naší sítě. Ať už se jedná o školy, instituce neformálního vzdělávání, zaměstnavatele, místní samosprávy nebo profesní komory a spolky,“ sdělil Roman Chvátal.

Olomoucká síť podpory nadání je součástí celostátní struktury fungující pod Národním pedagogickým institutem České republiky. Síť sdružuje subjekty, které realizují aktivity v oblasti podpory nadání a jejím cílem je vytvářet a rozvíjet prostředí pro rozvoj nadaných a talentovaných žáků. Více na www.talentovani.cz.

Odkaz na online přenos najdete zde.