Jiří Pánek z přírodovědecké fakulty získal cenu od kartografického časopisu

Jiří Pánek
Foto: archiv PřF
Pátek 20. prosinec 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Cenu Best Map Award letos za článek pojednávající o tvorbě pocitové mapy Olomouce obdržel Jiří Pánek z katedry rozvojových a environmentálních studií společně s kartografem Bohumilem Ptáčkem. Cenu každoročně uděluje prestižní kartografický časopis Journal of Maps z vydavatelství Taylor and Francis.

Porota ocenila článek nazvaný Mapping citizens’ emotions: participatory planning support system in Olomouc, Czech Republic, který popisuje crowdsourcingový sběr dat pro tvorbu pocitové mapy Olomouce. „Cena je jednak oceněním výborné kartografické práce kolegy Bohumila Ptáčka, ale zároveň jsem rád, že se téma pocitových map, kterým se věnuji přes pět let, pomalu dostává do širšího povědomí geografické a kartografické komunity. Tato cena sice není spojena s žádným finančním bonusem, ale pro nás je motivací pro další výzkum v oblasti participativního mapování,“ uvedl Jiří Pánek.

Kartograf se participativnímu mapování věnuje již řadu let. Aplikace, která nabízí možnost aktivně zapojit občany do sběru informací a názorů na lokality, v nichž bydlí, byla použita nejen ve více než stovce českých a slovenských měst, ale i v zahraničí. Výsledky byly mimo jiné využity při přípravě Strategického plánu města Olomouce.

„Je zajímavé, že stejnou cenu získali v roce 2015 také Vít Pászto s kolektivem z katedry geoinformatiky. Univerzita Palackého je tak jedinou institucí, která dokázala toto prestižní ocenění získat dvakrát,“ dodal Jiří Pánek. Cena Best Map Award se uděluje od roku 2008, je výrazem uznání akademické obce a zvyšuje viditelnost publikačních výstupů.

 

Zpět