Josef Rakušan z přírodovědecké fakulty je mistrem Evropy v praktické střelbě

Děkan Martin Kubala a Josef Rakušan
Foto: Šárka Chovancová
Neděle 29. prosinec 2019, 11:05 – Text: Šárka Chovancová

Střelec České zbrojovky a zaměstnanec přírodovědecké fakulty Josef Rakušan vybojoval letos v září titul mistra Evropy v praktické střelbě v divizi Standart na šampionátu IPSC, který se konal v srbském Bělehradě. Jeho skvělý střelecký úspěch před vánočními svátky ocenil věcným darem i děkan fakulty Martin Kubala.

„Vítězství bylo pro mě překvapením, protože závod se neodvíjel tak, jak jsem si přál. Do Bělehradu jsem přijel nachlazený a první dva dny jsem se cítil špatně, ale postupně se to zlepšovalo. Nedělal jsem žadné velké chyby a celkem v pohodě jsem dostřílel,“ uvedl Josef Rakušan.

Pro čtyřiačtyřicetiletého závodníka je to druhý titul mistra Evropy, první získal v roce 2007. O pět let později se v Maďarsku radoval z titulu mistra světa v týmové střelbě brokovnicí a v roce 2015 ze zisku zlaté medaile z mistrovství Asie v Malajsii.

„Trénuji jednou týdně na střelnici. Podstupuji také crossfitové tréninky, pomocí kterých se všestranně rozvíjejí fyzické schopnosti člověka. Snažím se trénovat i přebíjení a další záležitosti kolem střelby,“ dodal Josef Rakušan, který se praktické střelbě věnuje přes dvacet let.

Praktická střelba IPSC není příliš známá sportovní disciplína. Spojuje prvky sportu a použití zbraní v reálných situacích, ať už v policejní praxi či při sebeobraně jednotlivce. Střelci prokazují přesnost, rychlost, dynamiku i kondici. Kořeny této střelby jsou v USA v 70. letech. Jejím smyslem je co největší napodobení reálně možné situace - střeleckého střetnutí.

Zpět