Letošní Noc vědců přilákala na přírodovědeckou fakultu 3500 návštěvníků

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Středa 12. říjen 2022, 11:12 – Text: Šárka Chovancová

Zábavná, poučná a hravá byla páteční Noc vědců na přírodovědecké fakultě, která letos měla podtitul Všemi smysly. Akci zaměřenou na popularizaci vědy si tentokrát nenechalo ujít 3500 dětí a  dospělých. Pro návštěvníky byly v budově přírodovědecké fakulty připraveny interaktivní stánky, díky kterým lidé mohli pomocí svých smyslů zábavnou formou nahlédnout do tajů různých vědních oborů.

„Okouzlila nás nejen budova a její vybavenost, ale byli jsme přímo nadšeni připraveným programem. Všechna stanoviště byla zajímavá, poučná a atraktivní nejen pro děti, ale i pro dospělé. Velice kladně hodnotíme přístup lektorů (vesměs asi studentů), kteří popisovali různé fyzikální či chemické jevy s nadšením a zápalem pro věc. Všichni byli moc milí, ochotní a vstřícní. Je nám jasné, že připravit tak pestrý program stálo spoustu času a práce, ale za nás to rozhodně stálo za to! Jednou snad i naše děti budou stát "na druhé straně stolu". Myslím, že letošní „Nocí“ jste je dost naladili,“ uvedla Hana Ponížilová, která na páteční akci přijela s manželem a dvěma dětmi.

Během sedmi hodin mohli návštěvníci na 26 stáncích prozkoumávat svět fyzikálních zákonů, zapojit se do chemických pokusů, zvukových a optických experimentů či proniknout do podivuhodného světa včel. „Katedra rozvojových a environmentálních studií si přichystala tři aktivity. Rodiče s dětmi poznávali noční snímky Země a rozeznávali původní a současné názvy zemí světa. Menší děti pak měly za úkol roztřídit odpad. Také se všichni mohli vyfotografovat u obřího modelu Země,“ doplnil Jiří Pánek.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet také hmatový chodník, jazykovou laboratoř, laserové bludiště, speciální brýle s barevnými průzory umožňující prostorově vnímat 2D obrazy, „kouzelné“ brýle pro iluzi prostorového vidění plochých barevných obrazů, poznávání těles v neprůhledném sáčku, práci s vonnými sáčky či spojování obrázku přes zrcadlo. „Děti si Noc vědců užily. Nejvíc se jim líbil papoušek. Nejraději by si ho vzaly domů,“ dodala s úsměvem Veronika Haníková. Nejznámějšího a nejčastěji chovaného papouška z rodu ara (Ara ararauna) představila na Noci vědců katedra ekologie a životního prostředí.

Plno bylo i na terase fakultní budovy, kde Společná laboratoř optiky návštěvníkům ukázala krásy noční oblohy.  Lidé mohli pozorovat planety sluneční soustavy, mlhoviny i další zajímavé vesmírné objekty. Filmoví fanoušci si přišli na své v aule fakulty. K vidění byly čtyři filmy, z toho jeden z nejlepších soutěžních snímků letošního ročníku festivalu Academia Film Olomouc – film Sedavci.

„Nejvíce nás zaujalo poznávání chutí na katedře analytické chemie. Spletli jsme se pouze jednou, a to když jsme zaměnili sladkou chuť za kovovou. Vůbec to nebylo jednoduché,“ přiznala Natálka Mikulková z Olomouce. Jejímu bratrovi Honzovi se nejvíce líbila virtuální realita, kterou nabídla katedra geografie. „Ano, to bylo super. Škoda jen, že časový limit byl pouhých pět minut.“

Noc vědců je akce pro veřejnost, která vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show nebo hudební vystoupení.